Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem "Klub Młodego Odkrywcy, tom II". Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii.

 

Pokaż wyszukiwanie

Jak wyglądają aparaty szparkowe?

Wykonanie preparatów mikroskopowych ułatwiających obserwację aparatów szparkowych. W prosty sposób uczniowie mogą samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy, sprawdzić swoją spostrzegawczość, wyciągania wniosków i pracy w grupie.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Biologia, Matematyka, Chemia,
Tagi:
aparaty szparkowe

Lecimy na Jowisza. Czy to daleko?

Jakie znasz rodzaje ciał niebieskich? Czy są blisko czy daleko? Przeanalizuj Układ Słoneczny i dalszy kosmos jak profesjonalny astronauta, posługując się fachowymi jednostkami: latami świetlnymi, jednostkami astronomicznymi oraz rozmiarami kątowymi.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Fizyka, Matematyka,
Tagi:
gwiazda, planeta i planeta karłowata, planetoida, rok świetlny, rozmiar kątowy

Cień Ziemi

Ziemia jest zbliżona kształtem do kuli, podobnie jak wiele innych ciał niebieskich. Jest jednak na tyle duża, że kiedy stoisz na jej powierzchni, trudno to zauważyć. A nie każdy ma rakietę, żeby obejrzeć Ziemię z daleka.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Fizyka, Geografia, Matematyka,
Tagi:
kształt Ziemi, globus, cień

A jednak się kręci!

Mikołaj Kopernik jako pierwszy przedstawił dopracowaną teorię, zgodnie z którą Ziemia obraca się wokół własnej osi i dodatkowo obiega Słońce. Dzięki temu lepiej można było wyjaśnić zjawiska zachodzące na niebie, w tym następstwo nocy i dni.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Geografia, Matematyka, Fizyka,
Tagi:
ruch obrotowy, ruch obiegowy, Układ Słoneczny

Mikroskop z komórki

Czy wiesz, że telefon komórkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym może służyć jako mikroskop? Jedyne, czego potrzebujesz, to mały, niepozorny wskaźnik laserowy. A w zasadzie jego jeden mały element…

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Fizyka, Matematyka, Biologia,
Tagi:
mikroskop, soczewka, laser wskaźnikowy, telefon