Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem "Klub Młodego Odkrywcy, tom II". Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii.

 

Pokaż wyszukiwanie

Jak zobaczyć Księżyc?

Jak w domowych warunkach możemy zobaczyć Księżyc? Czy da się go zobaczyć bez specjalistycznego sprzętu? Przekonaj się sam!

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Geografia,
Tagi:
zwierciadło wklęsłe, odbicie, Księżyc, soczewka wypukła, teleskop

Czy Ziemia nosi płaszcz?

Co wspólnego ma lepkość płynów z płaszczem Ziemi? Dzięki temu doświadczeniu dowiesz się więcej nie tylko o lepkości płynów, ale również o budowie Ziemi.

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Geografia, Fizyka,
Tagi:
lepkość, skorupa ziemska, płaszcz ziemski, płyty tektoniczne

Woda pełna życia

Czy woda z czystego jeziora jest naprawdę czysta? Zbadaj organizmy, które zamieszkują kroplę wody!

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Biologia, Geografia, Chemia,
Tagi:
owad, skorupiak, pierwotniak, pajęczak, larwa, dezynfekcja, woda zdatna i niezdatna do picia

Zrzucić liście czy nie zrzucać?

Dlaczego drzewa liściaste zrzucają swoje liście na zimę, a iglaste – nie? Proste eksperymenty pozwolą ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Czytaj więcej
Czas trwania:
3 ?
Dziedzina:
Biologia, Geografia,
Tagi:
transpiracja, aparaty szparkowe, gatunek iglasty, gatunek liściasty, przystosowanie

Globusowe ABC

Południk, równoleżnik, strefy czasowe... – te terminy mogą sprawić trudność, ale tylko dopóty, dopóki nie narysujcie swojego własnego globusa. Tworząc go krok po kroku, z pewnością łatwiej zapamiętajcie, czym są długość i szerokość geograficzna.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Geografia,
Tagi:
globus indukcyjny, równik, równoleżnik, południk, biegun