Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem "Klub Młodego Odkrywcy, tom II". Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii.

 

Pokaż wyszukiwanie

Jak zobaczyć Księżyc?

Jak w domowych warunkach możemy zobaczyć Księżyc? Czy da się go zobaczyć bez specjalistycznego sprzętu? Przekonaj się sam!

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Geografia,
Tagi:
zwierciadło wklęsłe, odbicie, Księżyc, soczewka wypukła, teleskop

Hodowla mikroorganizmów

Wykonanie pożywki dla bakterii, hodowla bakterii i sprawdzenie właściwości antybakteryjnych różnych substancji.

Czytaj więcej
Czas trwania:
3 ?
Dziedzina:
Biologia,
Tagi:
Mikroorganizmy, bakterie, antybiotyki

Gdzie to powietrze?

Czy gasiłeś kiedyś świeczkę? Na pewno, ale co się stanie, kiedy świeczkę ustawimy za różnymi przedmiotami, uda się ją zgasić? Przekonaj się sam!

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Fizyka,
Tagi:
powietrze, prawo Bernoulliego

Czy w kremie, który używasz jest filtr UV?

W opisach kosmetyków (kremów, pomadek) znajduje się informacja, czy dany produkt zawiera filtr UV. Celem doświadczenia jest sprawdzenie, czy w danym kremie lub innym kosmetyku znajduje się właśnie taki filtr.

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Fizyka,
Tagi:
promieniowanie nadfioletowe, filtr UV, fluorescencja

Elektrochemiczne żarłacze

Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z szeregiem aktywności metali, czyli ze zjawiskiem wypierania z roztworów jonów metali mniej aktywnych przez metale bardziej aktywne.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Chemia,
Tagi:
Szereg aktywności metali, pasywacja, reakcje redoks