Na tegorocznym Pikniku Naukowym klubowicze i opiekunowie KMO po raz kolejny z powodzeniem wcielili się w popularyzatorów nauki, prezentując autorskie pokazy i eksperymenty oraz zachęcając zwiedzających do samodzielnego doświadczania.
W sobotę można było m.in. zobaczyć własne DNA, stworzyć model przepony, zbudować minioczyszczalnię wody, wykryć żelazo w płatkach śniadaniowych. Zachęcamy do przeczytania załączonych scenariuszy pokazów!
Ponieważ Kluby ze swej natury lubią wychodzić, podczas Pikniku klubowicze wychodziły poza swoje stanowisko, badając za pomocą pasków testowych zwiedzających, jaką wersję genu TAS2R posiadają – taką, która sprawia, że odczuwają gorzkość substancji PTC, czy też nie. Do tego wysnuli szereg nowatorskich hipotez korelacyjnych, np. z praworęcznością, katarem siennym, wykonywaną pracą i preferowanymi perfumami. Zebraliśmy wyniki od ponad 430 osób!
Badanie ma charakter naukowy - nikt do tej pory nie wykonywał tego badania w taki sposób. W tej chwili kluby analizują wyniki, które zebrali.
Tegoroczny piknik był dla Programu KMO wyjątkowy również z tego względu ze po raz pierwszy w historii brały w nim udział także zagraniczne kluby. Pięcioosobowe reprezentacje KMO przyjechały z Mołodeczna na Białorusi, Tbilisi i Ługańska na Ukrainie. Na pikniku bardzo silnie reprezentowani byli również partnerzy Programu i organizacje wspierające jego rozwój za granicą. Z Kijowa zawitali do nas przedstawiciele Malej Akademii Nauk Ukrainy - organizacji rządowej która zajmuje się wspieraniem rozwoju zdolnych dzieci i prowadzi dziesiątki programów edukacyjnych, a jednocześnie zainteresowana jest współpracą na rzecz rozwoju KMO w tym kraju.
Więcej na temat klubów na Pikniku Naukowym przeczytasz w tym artykule.