Witamy ponownie:) Dzisiaj zabawiliśmy się w szyfrantów. Pisaliśmy "niewidzialnym" pismem wielce tajne teksty... Jak to zrobić?
Do szklanki należy wlać wodę do połowy i następnie przelać do miski. Do wody dodać około 10 kropel jodyny i dokładnie wymieszać. Do szklanki wycisnąć cytrynę. Przygotować kartkę białego papieru, który zmieści się do miski. Następnie, należy zanurzyć pędzelek w soku z cytryny i napisać dowolna wiadomość na białej kartce papieru. Kartkę z zapisana wiadomością trzeba teraz zanurzyć w misce z roztworem jodyny. Niewidoczne pismo otrzymuje się pisząc na papierze wacikiem maczanym w occie. Po wyschnięciu kartki pismo jest niewidoczne dla naszego oka. Można je wywołać trzymając kartkę nad płomykiem świecy. W miejscach zwilżanych octem celuloza zostaje przekształcona w acetylocelulozę o niższej temperaturze spalania. I tak ciepło dostarczane przez płomyk świecy powoduje zaczernienie liter .
Na zakończenie naszego spotkania z "Chemiczną Magią" postanowiliśmy zabawić się kolorami... W domu przygotowaliśmy wywar z czerwonej kapusty, która służyć nam będzie jako nasz "bazowy kolor" (odczynnik). Wywar z kapusty zmieniał kolory na naszych oczach. Wzięliśmy cztery probówki (szklanki lub kieliszki, ważne aby były przezroczyste) i do każdej wlaliśmy trochę wody. Następnie do każdej probówki wlaliśmy trochę uprzednio przygotowanego wskaźnika (wyciągu z czerwonej kapusty). A następnie, do każdej probówki kolejno:
a) dodaliśmy trochę octu,
b) dodaliśmy trochę sody oczyszczonej,
c) NIE dodaliśmy niczego,
d) dodaliśmy kilka kropel "kreta do udrażniania rur" (bardzo ostrożnie!!!).
Wnioski z eksperymentu były następujące:
a) pierwsza probówka - niskie pH - odczyn kwaśny - barwa czerwono - różowa,
b) druga probówka - pH około 7 - czysta woda - odczyn obojętny - barwa fioletowo-niebieska
c) trzecia probówka - wysokie pH - odczyn alkaliczny - barwa zielona
d) czwarta probówka - bardzo wysokie pH - odczyn silnie alkaliczny - barwa żółta