14 czerwca w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach odbył się VII Piknik Naukowy pod hasłem „ Eksperymentuj i odkrywaj”.
Swoją obecnością zaszczyciły nas władze gminne i powiatowe. W tym roku zaproszenie przyjęły gimnazja z Mieściska, Kiszkowa, Wągrowca oraz szkoły podstawowe z Manieczek, Skoków, Popowa Kościelnego oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Antoniewa.
Uroczystego otwarcia pikniku dokonał Dyrektor gimnazjum Wiesław Sierzchuła. W dalszej części wystąpił szkolny zespół „Dulcynea” i laureat tegorocznej edycji Rejonowego Konkursu Gwary Poznańskiej, Jacek Mania, który opowiedział legendę o Skokach – po naszymu. Występy nagrodzono gromkimi brawami.
Wspaniale prezentowali się uczestnicy konkursu „ W blasku średniowiecza”, paradując w pięknych, średniowiecznych strojach. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano prelekcji pana Tomasza Podzerka na temat pracy archeologa, a potem Studenckie Koło Naukowe Fizyków „Fusion” z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem pani Magdaleny Grajek przeprowadziło ciekawe pokazy eksperymentów z ciekłym azotem w roli głównej.
Następnie uczestnicy pikniku przystąpili do zadań projektowych. W przygotowanych salach specjaliści z różnych dziedzin prowadzili warsztaty, podczas których można było zgłębiać tajniki nauki. W świat mechatroniki – pełen symulacji komputerowej i elektroniki – zwiedzających wprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu, a w świat niedocenianych przez nas pszczół – państwo Monika i Cezary Fliszkiewiczowie.
Wszyscy lubiący niezwykłe historie mieli okazję spotkać się z panem Marcinem Krzepkowskim – odkrywcą średniowiecznego miasta. Ci, którym bliższe są podróże, zobaczyli się zaś z panią Małgorzatą Wojciechowską.
Pracownicy Nadleśnictwa Łapuchówko przygotowali zróżnicowany repertuar przyrodniczy, który jak co roku przyciągnął wielu zainteresowanych. Licznie odwiedzana była również sala przygotowana przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu, w której można było zobaczyć zbiór pamiątek oświatowych i wziąć udział w zajęciach z kaligrafii.
Dużym powodzeniem cieszyły się także stanowiska takie jak: „łamigłówki matematyczne”, „potyczki językowe”, „poszukiwacze skarbów”, „ gnieciuchy”, „ekologia” czy „kosmiczne zmagania” przygotowane przez społeczność naszego gimnazjum oraz Klub Młodego Odkrywcy z Manieczek i młodzież z Antoniewa. To dowód na to, że młodzi naukowcy potrafią zainteresować innych i przekazać wiedzę w sposób przystępny i ciekawy.
Po pełnej wrażeń części projektowej i pysznych kiełbaskach przygotowanych przez rodziców, zgromadzeni obejrzeli humorystyczne przedstawienie o sławnych uczonych w wykonaniu młodych artystów naszego gimnazjum. Na zakończenie odbyło się wręczenie dyplomów, podziękowań i nagród rzeczowych.
Podczas pikniku można było obejrzeć dwie wystawy – wystawę zdjęć prezentującą prace archeologiczne z lipca 2016 r. w Dzwonowie z udziałem skockich gimnazjalistów i nauczycieli oraz wystawę prac plastycznych wykonanych przez młodzież gimnazjalną w ramach projektu piknikowego „Dzwonowo-zaginione miasto”.
Wyniki konkursów realizowanych w ramach pikniku: KONKURS PLASTYCZNY „ ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI” w kategorii gimnazjów:
- 1. miejsce – Hanna Szczurek – Gimnazjum w Mieścisku
- 2. miejsce –Wiktoria Sprenger – Gimnazjum w Kiszkowie
- 3. miejsce – Jakub Cichy – Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu
KONKURS PLASTYCZNY „ ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI w kategorii szkół podstawowych:
- 1. miejsce – Lidia Bystra – Szkoła Podstawowa w Skokach
- 2. miejsce – Katarzyna Karasiewicz – Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym
- 3. miejsce – Oliwia Fredrych – Szkoła Podstawowa w Skokach
V SKOCKI KONKURS PRZYRODNICZY
- 1. miejsce – Gimnazjum nr 1 w Skokach i Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu
- 2. miejsce – Gimnazjum w Kiszkowie
KONKURS „ W BLASKU ŚREDNIOWIECZA”
- 1. miejsce – Szkoła Podstawowa w Manieczkach
- 2. miejsce – Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym
- 3. miejsce – Gimnazjum nr 1 w Skokach
SZKOLNY KONKURS O GMINIE SKOKI I POWIECIE WĄGROWIECKIM
- 1. miejsce – Eiza Załęska
- 2. miejsce – Michał Liberski
- 3. miejsce – Natalia Dudek