III Piknik Naukowy

Powrót

Podobnie jak w ubiegłym roku Dzień Dziecka świętowaliśmy podczas Pikniku Naukowego, tym razem pod hasłem "Świat wokół nas". Uczestnicy mogli wykonywać doświadczenia na 22 stanowiskach.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy EksploRes przenosiło nas w różne epoki historyczne. Uczniowie mogli lepić naczynia z gliny, zgłębić tajniki pracy archeologa a przymierzając zbroję wczuć się w postać wojownika.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się ciekawostki i zagadki elektrostatyki wyjaśniane przez pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci pielęgniarstwa z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno Ekonomicznej w Jarosławiu uczyli udzielania pierwszej pomocy, zdrowego i prawidłowego żywienia. Przywieziony przez nich "symulator starości" pozwalał uczestnikom pikniku przekonać się, jak trudno być seniorem. Kombinezon składał sie z kilku części, na pozór lekkich i praktycznych, w rezultacie powodował obciążenie i zgarbienie pleców, a dodatkowe usztywnienie kolan i łokci ograniczało ruchy, do tego google z imitacją jaskry lub zaćmy pozwalały zrozumieć trudność w poruszaniu się osób starszych.

PROJEKTOR Wolontariat Studencki wprowadzał wszystkich zainteresowanych w tajniki badań kryminalistycznych.

Drużyna Klas Mundurowych z Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku przygotowała stanowiska z egzemplarzami karabinków szturmowych, karabinów snajperskich, karabinków pneumatycznych, broni krótkiej, maskami przeciwgazowymi, kamizelkami kuloodpornymi, siatkami maskującymi, elementami wyposażenia wspinaczkowego.

Bardzo widowiskowym doświadczeniem okazały się Węże Faraona wykonywane przez "Amperki" z Sieteszy. Z dziecięcym entuzjazmem młodzież i dorośli wykonywała również babki z piasku, pokazujące jak należy budować wzmocnienia autostrady.

Młodzież gimnazjalna z Rozborza Długiego uzyskiwała z cukru i sody pełzające po piasku "robaki" oraz zaskakiwała magnetyczną cieczą.

"Przedszkolni Odkrywcy" z Kańczugi pokazywali zadziwiającą lampę lawę i znaleźli sprytny sposób jak bez wysiłku nadmuchiwać balony. 

"Orły z Dulczy Wielkiej" uczyły cierpliwości w czasie składania origami wykonując język żaby, spragnionego ptaka i wirujące śmigło, otrzymywali również sztuczny śnieg, a także sprawdzali napięcie powierzchniowe.

Klub Fizyk z Rzeszowa nauczył małych i dużych wykonywać proste poduszkowce i umożliwił zabawę piaskiem kinetycznym.            

Szkolny Klub Młodego Odkrywcy "Atomki" przekonywał do "odstresowujących gniotków" i znalazł sposób na "ciastolinę", umożliwił dzieciom i młodzieży robienie gigantycznych baniek mydlanych, a przede wszystkim zadziwił wieżą gęstości i samozapłonem nadmanganianu potasu z gliceryną.            

Nasze szkolne "Niutonki" natomiast tłumaczyły jak można uzyskać tęczową kapustę, dlaczego spadające krople oleju uwięzione w soli wracają zachowują się jak jojo, sprawdzały czy uda sie odzyskać utracony kolor atramentu i przekonały wszystkich uczestników, że drut może być inteligentny i zapamięta swój kształt.

Zainteresowaniem cieszyło się stanowisko, na którym można było sprawdzić czy moczarka produkuje tlen w czystej i zanieczyszczonej wodzie. Tłumaczyły empirycznie jak dobrać materiał na baner reklamowy, aby nie przewracał się on na wietrze oraz udowadniały, że w słoiku jest powietrze i że ciśnienie atmosferyczne potrafi "mocno naciskać".

Najdłużej pracowała młodzież przy stanowisku pszczelarskim wyjaśniając wszystkie tajniki tego rzemiosła.            

Mamy nadzieję, że ta plenerowa impreza o tematyce naukowej poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych pokazana w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, to pasjonująca zabawa dla każdego, niezależnie od wieku, płci, czy wykształcenia. Piknik pozwoli zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.   Anna Zając, Agata Głowaty