26 kwietnia, w Gimnazjum nr 24, już po raz drugi odbył się piknik naukowy. Tym razem wspólne eksperymentowanie odbywało się pod hasłem „Świat wokół nas”.
Patronat naukowy nad imprezą objął Uniwersytet Jagielloński Wydział Fizyki. Do ogrodów szkolnych zjechali się starsi i młodsi naukowcy z Krakowa i nie tylko. Na 33 stanowiskach naukowych każdy zwiedzający mógł sam, „dotknąć nauki” wykonując proste doświadczenia przygotowane przez uczestników. Dlaczego suchy lód jest suchy?Dlaczego pada deszcz? Jak działa przepona? Czy każdy owad ma 6 nóg? Jak wysoko leci rakieta?
Gościem pikniku były Kluby Młodego Odkrywcy (KMO) z Kańczugi oraz Rzeszowa, a także mali naukowcy z Przedszkola nr 33 w Krakowie. Koła te odpowiedziały na zaproszenie KMO Nucleus, działającego od paru lat w Gimnazjum nr 24.
Oprócz stanowisk naukowych w trakcie pikniku odbyły się warsztaty naukowe przygotowane przez pracowników UJ Wydziału Fizyki a także Centrum Nauki Kopernik. Animatorzy Kopernika zaczarowali wszystkich muzyką, pokazali że muzyka to też nauka! Na koniec cała widownia wspólnie zagrała minikoncert na boom-boom rurkach. Podczas pikniku naukowego nie zabrakło również naukowców z wyższych uczelni. W II Piknik Naukowy „Świat wokół nas” włączyły się szkoły wyższe i średnie: koła studenckie Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Archeologii, Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, Koło Studentów Przyrodników UJ, Kampus Wielicki. Na podwórzu szkolnym można było podziwiać bolid oraz rakietę wykonaną przez studentów Akademii Górniczo- Hutniczej z Krakowa.
Dużym zainteresowanie cieszyły się stanowiska, na którym można było przyjrzeć się działaniu drukarki 3D (stanowisko przegotowane przez uczniów Zespołu Szkół Techniczno- Ekonomicznych w Skawinie). O tym, że matematyka może być ciekawa i ekscytująca, można było się przekonać na stanowisku przygotowanym przez Kuźnię Wiedzy z Kampusu Wielickiego.
W II Pikniku Naukowym „Świat wokół nas” łącznie wzięło udział prawie 200 osób, ogrody i mury szkolne odwiedziło w tym dniu około 800 osób.Jest to jedyna tego typu inicjatywa w Krakowie, która zrzesza tak wielu młodych naukowców. http://www.dzielnica9.krakow.pl/uploads/Nr%2002%202016.pdf