Naukowe laby w CNK

Powrót

...a organizowaliśmy się dosyć długo, bo od pierwszej klasy, ale w końcu się udało i to z sukcesem. Byliśmy w Koperniku 16 lutego 2016 r.    

Każdy z klubowiczów uczestniczył w dwu warsztatach w laboratoriach fizycznym i robotycznym. W laboratorium fizycznym wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Termowizjonerzy” gdzie mogliśmy zobaczyć niewidzialne promieniowanie dzięki kamerom termowizyjnym. Świat oglądany przez taką kamerę dał nam nowe spojrzenie na procesy termiczne zachodzące wokół nas.  

Zajęcia „Ramie w ramię” w pracowni robotycznej pozwalały zapoznać się z budową i działaniem robotów przemysłowych i dowiedzieć się, jakie mają zastosowanie. Zadaniem było zaprogramowanie robota, który narysuje wyjście z labiryntu. Aby to zrobić, trzeba było poznać język programowania robota oraz nauczyć się jego obsługi. Ważnym elementem pracy były zdolności matematyczne, zwłaszcza umiejętność poruszania się po układzie współrzędnych. Klubowicze przeliczali jednostki, mierzyli odcinki, wyliczali odległości pomiędzy punktami i uczyli się współpracy w grupie.    

Po zajęciach laboratoryjnych było sporo czasu na zaprzyjaźnienie się z eksponatami w przestrzeni CNK. Jednym słowem Kopernik był nasz przez cały dzień. No i spotkaliśmy się z Arturem, który w dodatku przyniósł i uroczyście wręczył nam pudełko „Światło”. Będziemy je rozkminiać na najbliższych zajęciach.    

Wyjazd nie obył się oczywiście bez zwiedzania stolicy. Jeszcze 16 lutego wieczorem poznawaliśmy Warszawę pięknie oświetloną, a już dnia następnego odwiedziliśmy PGE Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, no i wjechaliśmy na taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Każdy z nas wyjeżdżał z Warszawy z mnóstwem wrażeń i odczuć.

Poniżej maleńka garsteczka refleksji: 

„Warsztaty, które były głównym celem naszej wyprawy były cudowne. Prowadzący trafiali idealnie w odpowiednie miejsca w naszej głowie, by przekazać nam wiedzę, która zostanie tam na zawsze. Dziękuję ludziom, którzy przeżyli razem ze mną tę podróż. Byliście niesamowici. Dzięki Wam nie zapomnę tego wyjazdu.”  - Iza Dziedzic  

„…warsztaty w CNK były bardzo ciekawe rozwijające. Najlepsze było to, że sami mogliśmy pójść i doświadczyć różnych rzeczy” – Kasia Malinowska  

„Wycieczka była bardzo udana. Wszystko zostało dobrze zaplanowane. Warsztaty fizyczne i robotyczne dostarczyły nam wielu informacji. Uczyliśmy się programowania robota i wielu innych rzeczy, o których w szkole na pewno nie słyszeliśmy” - Kamila Brodkorb

  „Ciekawe doświadczenie, efektowne pokazy, a szczególnie symulacja połączenia tornada z pożarem” – Marek Kłonowski  

„Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, wykonaliśmy dużo ciekawych eksperymentów, nie było czasu się nudzić. Zwiedziliśmy Warszawę, była miła atmosfera. Mało czasu na wszystko” - Michał Zając     

„CNK to miejsce, w którym możemy zgłębić naszą wiedzę, ale nie jest to suche przekazywanie informacji. Wszytko jest tam zrobione ciekawie i z pomysłem. Czas tam spędzony, nie jest czasem straconym” – Dawid Bogon.    

Opiekunki KMO Jolanta Flakowska i Marzena Zawadzka-Maćków