22 marca był kolejnym dniem odkrywania i doświadczania. Tym razem badaliśmy właściwości wody. Wiemy już do czego jest potrzebna, jak wygląda, jaki ma kolor i zapach. Przeprowadziliśmy również bardzo ciekawe doświadczenia:
- sprawdziliśmy, co się w wodzie rozpuszcza, a co nie. Dowiedzieliśmy się i sprawdziliśmy za pomocą eksperymentu (gorąca woda, zimna, atrament), że w wodzie gorącej atrament traci swój kolor, ale wystarczy kilka kropel octu, aby kolor odzyskać.
- sprawdzaliśmy, czy olej rozpuszcza się w wodzie, okazało się, że nie. Poza tym ustaliliśmy, że olej jest lżejszy od wody ponieważ nie opada na spód (został na wierzu wody)
- rośliny na pewno pija wodę. Eksperyment z zabarwioną wodą i liśćmi kapusty pekińskej – już na drugi dzień liście przybrały barwę kolorowej wody
- nakryliśmy szklankę z woda kartką i pomimo przewrócenia do góry dnem – woda nie wylała się
- woda jako szkło powiększające - na koniec wykonaliśmy wulkan chemiczny oraz "Lampę lawę" (w naczyniu znajduje się trochę wody, następna warstwa to olej jadalny oraz kilka kropli barwnika o odpowiedniej gęstości. Barwnik nie miesza się z olejem i jest od niego cięższy a wrzucona tabletka musujaca powoduje unoszeni i opadanie kropli barwnika w warstwie oleju).