Dzień Nauki

Powrót

Klub Młodego Odkrywcy „13” istnieje w naszej szkole od 9 września 2013 r. a jego opiekunem jest p. Marzenna Kacprzyk (nauczyciel przyrody). W sali gimnastycznej przy 6 stanowiskach stworzone zostało prawdziwe laboratorium chemiczne. Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy „13”  w ciągu 2 godzin lekcyjnych zaprezentowali wybrane przez siebie doświadczenia przed zgromadzoną widownią - uczniami kl. IV-VI oraz nauczycielami.

Martyna z kl. VIa przedstawiła Parowóz (reakcja H2O2 z KMnO4), Oskar z kl. Va - Gaszenie świecy CO2 i Ciecz nienewtonowską, Jakub z kl. Va -  Ciepło zimno i atrament, Zofia i Natalia z kl. VIa - Ocean w butelce, Tomasz z kl. Va - Bombę pianową, Julian z kl. Va - Skaczące jajko i Jajko w butelce, Ewa i Emilia - Bańki mydlane, Zuzanna i Paulina z kl. VIa - Fotosyntezę - czy zielony liść jest tylko zielony?, Aleksandra i Martyna z kl. Va oraz Karolina i Zofia z kl. Vb – Pierwszą pomoc. Pani Marzenna Kacprzyk zaprezentowała doświadczenia - Chemiczne glony, z wykorzystaniem szkła wodnego, soli wapnia, miedzi i kobaltu oraz Balon - przebity, ale nie pękający.

Wykorzystane zostały dostępne odczynniki i produkty, tj. manganian (VII) potasu, H2O2, woda, atrament, płyn do mycia naczyń, aceton, etanol, gliceryna, proszek do pieczenia ciasta, kwas cytrynowy, jajka, olej roślinny, liście oraz sprzęt laboratoryjny, tj. pipety, moździerz, kuwety, balony, cylindry i butelki oraz fantom do demonstracji pierwszej pomocy.

W czasie wykonywania  doświadczeń klubowicze opisywali i wyjaśniali zachodzące zjawiska fizyczne i chemiczne; forma wywiadu prowadzonego przez opiekuna z młodymi odkrywcami uatrakcyjniała przekaz. Uczniowie kl. IV- VI, którzy byli zaproszeni wraz ze swoimi nauczycielami, bacznie i z wielkim zainteresowaniem śledzili poczynania swoich kolegów i koleżanek, nagradzając ich brawami po wykonaniu każdego  doświadczenia. Liczne pytania kierowane do opiekuna klubu świadczyły o rozbudzonej ciekawości obserwatorów.