II Regionalny Festiwal KMO Wschodniej Polski Radomyśl 2015

Powrót

31 maja 2015r. w Zespole Oświatowym w Radomyśli odbył się II Regionalny Festiwal KMO Wschodniej Polski 2015r. Wydarzenie to było drugim wspólnym przedsięwzięciem Klubów Młodego Odkrywcy działających pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. I Festiwal odbył się w ubiegłym roku w Zespole Szkolno – Wychowawczym w Huszlewie. Inicjatywa przeprowadzania festiwali zrodziła się na II Forum KMO 2013 dla opiekunów klubów. Opiekunowie wyrazili wówczas chęć zapoznania ze sobą również członków poszczególnych klubów, a nie tylko ich opiekunów. W Zespole Oświatowym w Radomyśli inicjatorką imprezy była p. Jadwiga Niedziółka – opiekunka klubu „Ciekawskie Radomyślaki” i uczestniczka I, II i III Forum KMO dla opiekunów, bardzo prężnie współpracująca z Centrum Nauki Kopernik.  

Na rozpoczęcie Festiwalu dyrektor Zespołu pani Beata Wiszniewska powitała  wszystkich zgromadzonych mówiąc, że nie trzeba dużo pieniędzy, by robić ciekawe i poważne eksperymenty, które mogą zaowocować wspaniałymi przeżyciami, nauka poprzez zabawę, a w przyszłości stanowić inspirację w dalszym życiu oraz życzyła uczestnikom festiwalu wspaniałych relacji, przeżyć i zabawy podczas wspólnego eksperymentowania. Następnie pani dyrektor wymieniła zaproszonych gości – między innymi: Wójta Gminy Wiśniew pana Krzysztofa Kryszczuka, Sołtysa Zabłocia pana Stanisława Paciorka, Sołtysa Radomyśli pana Krzysztofa Jastrzębskiego, panią dyrektor GOK Janinę Dołgich, panią sekretarz Gminy Wiśniew Ewę Wiśniewską, panią Bożenę Wyrębek, księdza proboszcza Mieczysława Pociejuka oraz powitała tych, którzy przybyli. Pani dyrektor wyraziła szczególne podziękowania instytucjom, dzięki którym festiwal został zorganizowany – Gminie Wiśniew i Stowarzyszeniu Raj, działającym przy Zespole Oświatowym w Radomyśli.

Festiwal był działaniem publicznym, które zostało zrealizowane ze środków pozyskanych od Gminy Wiśniew oraz środków Stowarzyszenia Raj. Na II Festiwal KMO przybyły do Radomyśli następujące Kluby Młodych Odkrywców: KMO „Exodus” z Zambrowa z opiekunem panią Lidią Grad; KMO „Elektron” i „Proton” z Witulina z państwem Renatą i Sławomirem Anklewicz; KMO „Pchełki” z Przedszkola nr 8 w Chełmie z opiekunami panią Barbarą Foryt, panią Ewą Fidler-Trus, panią Elżbietą Staszczuk; KMO „Maniacy” i „Mały inżynier” z Huszlewa z opiekunkami panią Agnieszką Borysiuk, panią Eweliną Ilczuk i panią Barbarą Jasińską. KMO z gimnazjum w Wiśniewie pod opieką pani Blanki Salamończyk Ponadto w festiwalu uczestniczyły nasze rodzime kluby: KMO „Ciekawskie Radomyślaki” pod opieką pani Jolanty Woźniak i Jadwigi Niedziółki „Mali meteorolodzy” pod opieką pani Beaty Wawreckiej i Jadwigi Niedziółki „Młodzi Przedsiębiorczy” pod opieką pani Jadwigi Niedziółki   Oprócz tego zaszczyciły nas swoją obecnością dwie animatorki KMO z Centrum Nauki Kopernik – panie Joanna Olejniczak i Malwina Kostańska. Po powitaniu wszyscy obejrzeli wspaniałe „Taniec z Planetami” przygotowany przez dziewczęta ze szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Marty Gregorczuk oraz widowisko „Fotosynteza” w wykonaniu przedszkolaków z Chełma.

Następnie zgromadzeni przystąpili do eksperymentowania na stanowiskach przygotowanych przez poszczególne kluby. Można tam było między innymi: pobawić się znikającym atramentem, malować kulkami w pudełku, zobaczyć jak działa wulkan, sublimować i re sublimować jod, eksperymentować z magnesami, porównać temperaturę ciała w różnych miejscach, gotować wodę w balonie. Wszystkie stanowiska cieszyły się ogromnym zainteresowanie, ale rekordy biło stanowisko CNK, gdzie chętni mogli sami stworzyć „gluta” z kleju, wody i tajemniczego proszku, który stawał się po ugnieceniu piłeczką, gniotkiem, itp.

Po eksperymentowaniu przy stanowiskach nadszedł czas na indywidualne pokazy klubów. Tu można było podziwiać bardziej spektakularne eksperymenty pokazywane dla całej publiczności, które nagradzane były gromkimi brawami. Uwieńczeniem pokazów był występ animatorek KMO z Centrum Nauki Kopernik, które przy pomocy specjalnych rurek stworzyły ze wszystkich zgromadzonych orkiestrę.  

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz znaczki, smycze, długopisy upamiętniające ten wspaniały dzień oraz gadżety reklamowe organizatorów festiwalu. Po tych niezapomnianych przeżyciach wszyscy udali się na obiad.   Dzień ten był fascynującą przygodą z nauką, inspirował do podejmowania wyzwań naukowych, eksperymentowania, poznawania otaczającej rzeczywistości bez względu na wiek i rolę w grupie, a jednocześnie rozszerzał ofertę edukacyjną naszego zespołu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy zechcieli wziąć udział w tym ważnym dla nas przedsięwzięciu.  

opracowanie : p. Jagoda Niedziółka

zdjęcia: p. Beata Wawrecka