SPIN Day: KMO i akcja czyste powietrze

Powrót
Twój klub robił doświadczenia związane z powietrzem? Chcielibyście zaprezentować wyniki Waszych badań szerszej publiczności? Zaprosić do eksperymentowania dzieci i rodziców w Międzynarodowym Dniu Centrów i Muzeów Nauki? Mamy dla Was propozycję.
10 listopada to Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. W Polsce ten dzień obchodzony jest pod nazwą SPiN Day, bo nasze centra nauki połączyły się w sieć o nazwie Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Składa się ona już z kilkudziesięciu instytucji, które znajdują się w całym kraju. Każdy z członków SPiNu zajmuje się pokazywaniem, jak ciekawa jest nauka i jak wiele może nam powiedzieć o świecie. Swoją publiczność zachęca do krytycznego myślenia, kreatywności i nieustannego dziwienia się i ciekawości. A tych, którzy szukają swojej drogi na przyszłość, zachęca, by spróbowali swoich sił w pracy naukowej, choć to trudna i żmudna przygoda. W Twojej okolicy na pewno działa jakaś należąca do SPiNu instytucja lub organizacja (możecie to sprawdzić na tej stronie).  Niektórzy pewnie nawet byli już jej gośćmi, brali udział w warsztatach, pokazach, eksperymentach, przeżywali fascynujące chwile na interaktywnych wystawach.
Kluby Młodego Odkrywcy włączyły się w zeszłym roku w działania organizowane w ramach pierwszego Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki - czy to w CNK, czy w którejś z lokalnych instytucji należącej do Porozumienia SPiN. W tym roku również chcielibyśmy zaprosić Was do współpracy, a temat tegorocznego święta jest ważny, bo chcemy mówić o czystości powietrza. Dlatego proponujemy Wam kilka możliwości włączenia się do obchodów tego dnia:
- możecie opracować scenariusze eksperymentów na badanie czystości powietrza i podzielić się nimi na stronie KMO, umieszczając je w zakładce scenariusze
- jeśli macie scenariusze doświadczeń na badanie czystości powietrza do zrobienia z szerszą publicznością (uwaga - nie powinien to być pokaz, idealne jest współdziałanie) i chcielibyście je zaprezentować, to możemy skontaktować Was z popularyzatorami nauki z sieci SPIN w Waszej okolicy. Będzie to okazja do nawiązania współpracy i zaprezentowania klubu w Waszym środowisku lokalnym. Chętnych zapraszamy do przesłania maila z danymi klubu - nazwą własną, nazwą szkoły, poziomem edukacyjnym oraz adresem mailowym i numerem telefonu do opiekuna klubu pod adres kmo@kopernik.org.pl
możecie również spróbować rozwiązać zagadkę wodoodpornej substancji klejącej albo zaproponować swoją wersję poniższego eksperymentu. Nie ma on charakteru badania naukowego, niczego nie mierzy, ale uświadamia problem smogu i ma znaczenie informacyjne.
Na kawałek białej pleksi nakładamy nieschnącą, bezbarwną, wodoodporną substancję klejącą (żywica?) i stawiamy tak przygotowaną pleksi w wybranym miejscu, np. gdzieś przed swoją szkołą, na około 2 tygodnie. Po tym czasie sprawdzamy, jaki kolor ma płytka. Można substancją klejącą zrobić napis, który pod wpływem przyczepianych pyłów stanie się widoczny.
Przebieg badania, wyniki i wnioski możecie udokumentować - robiąc opis, zdjęcia, a nawet nakręcić film - i umieścić na stronie w zakładce Inspiracje. Najciekawsze eksperymenty pojawią się na stronie CNK - o ile prześlecie je do 5 listopada, ale akcja działa przez cały rok. To nasz Projekt badawczy na rok szkolny 2017/2018.
Zapraszamy!