Składniki
minimum 4 uczestników
kilka różnych wycinków z gazet, czasopism i/lub książek
Przebieg
1. Stańcie w kręgu. Każdy z Was powinien mieć w rękach inny artykuł z gazety lub czasopisma. Powinny to być krótkie teksty, których przeczytanie zajmie nie więcej niż 2 minuty.
2. Jedna osoba staje w środku kręgu.
3. Osoby z kręgu w jednym momencie zaczynają na głos czytać swoje fragmenty gazet i czasopism. Osoba w środku zamyka oczy i słucha tego co czytają pozostali.
4. Po upływie ok. 2 minut lub gdy wszyscy skończą czytać swoje artykuły, osoba ze środka kręgu wymienia słowa które wychwyciła spośród wszystkich czytanych na raz artykułów.
5. Punkty 2, 3 i 4 powtórzcie tyle razy ile trzeba aby każdy miał okazję wysłuchać czytanych tekstów.
6. Omówcie wspólnie słowa, które każdy z Was wyłapał
ZRÓB TO INACZEJ
- zamiast używać gotowych fragmentów gazet, czasopism lub książek, przygotujcie kilka list słów i pojęć które będziecie czytali swojemu koledze lub koleżance w środku kręgu. Czy w ten sposób łatwiej będzie tej osobie zapamiętywać padające słowa?
- wymieniajcie się tym co czytacie np. niech dany fragment czytany przez mężczyznę będzie teraz czytany przez kobietę. Czy coś zmieniło się w odbiorze czytanego tekstu przez osobę w środku?
- zamiast używać gotowych fragmentów gazet, czasopism lub książek, przygotujcie kilka list imion męskich i żeńskich. Na listach powinny znajdować się również Wasze imiona! Kto z Was jakie imiona wyłapał?
Pytania
- Jakie słowa najłatwiej jest nam wychwycić spośród wielu słów słyszanych naraz?
- Od czego zależy fakt, że jedne słowa łatwiej jest nam usłyszeć, podczas gdy inne są dla nas prawie nieuchwytne?
- Czy wszyscy będziemy słyszeć te same słowa?
Słowa kluczowe
psychologia, psychologia społeczna, efekt Cocktail Party, słowa
Komentarze