Składniki
dowolny zestaw materiałów, które akurat znajdują się pod ręką
przykładowe zestawy:
- słomki, patyczki od szaszłyków, taśma klejąca, plastelina
- patyczki od szaszłyków, chrupki kukurydziane
- patyki, pianki typu marshmallow
Przebieg
1. Podzielcie się na zespoły.
2. Zadaniem każdego zespołu jest zbudowanie z otrzymanych materiałów (i niczego więcej!) jak najwyższej, samo stojącej wieży. Ustalcie nagrodę dla wygranego zespołu. Uwaga! Każda grupa ma tyle samo materiałów i tyle samo czasu.
3. Opiekun może w trakcie budowania wież proponować wymiany materiałów, np. może dać nożyczki za 5 patyczków. Warto też dać możliwość grupom, by zamieniały się materiałami między sobą i negocjowali warunki.
ZRÓB TO INACZEJ
- Wykonajcie to samo zadanie, ale pracujcie samodzielnie (każdy buduje swoją wieżę). Kiedy lepiej Wam się pracowało i dlaczego?
- Wykonajcie podobne zadanie z zupełnie innymi materiałami.
- Połącz budowanie wieży ze scenariuszem Gra w role. Przedyskutujcie swoje odczucia i spostrzeżenia po wykonaniu eksperymentu.
Pytania
- Co sprawia, że wieża jest stabilna i się nie przewraca? Które materiały są lepsze na górną część wieży, a które na podstawę? Które miejsca wieży są najmniej stabilne?
- Jak czuliście się, współpracując w grupach? Czy odnaleźliście zadania, w których czuliście się bardziej lub mniej komfortowo (wymyślanie konstrukcji, zbudowanie wieży – prace manualne, podejmowanie decyzji etc.)?
Słowa kluczowe
wieża, projektowanie, grawitacja, praca zespołowa, role w grupie, rywalizacja
Komentarze 1
Witam, to jest świetny pomysł. Z moimi uczniami robiłam go stosując makaron spagetti zamiast patyczków czy wykałaczek.
Katarzyna Hałys
Dodany