Nasze uszy słyszą świat

Powrót

Dzieciaki z Klubu Młodych Odkrywców Centrum Nauki Kopernik, który działa w Przedszkolu Miejskim nr 8  w Chełmie zaprosiły Akademię Młodych Naukowców, aby wspólnie  wyjaśnić, jak to się dzieje, że słyszymy  wokół nas tyle dźwięków.

 W warsztatach z Akademią wzięły udział wszystkie przedszkolaki. Dzieciaki odkryły, że w życiu codziennym człowiek spotyka się z wieloma różnymi dźwiękami i odgłosami. Nasze ucho jest doskonale przystosowane do odbierania tych fal głosowych. Kolejne eksperymenty  pozwoliły stwierdzić, iż  dźwięk to po prostu fale rozchodzące się  w powietrzu, które mogą być zidentyfikowane przez nasze uszy.

Dokładne obserwacje małych naukowców doprowadziły do stwierdzenia, że ciała wytwarzają dźwięki, drgając lub szybko poruszając się tam i z powrotem. W ten sposób w otaczającym powietrzu powstają fale dźwiękowe. Prawie każde ciało może drgać, wytwarzając dźwięki. Dźwięki są drganiami, które odbieramy za pomocą słuchu. Niekiedy drgania te można zauważyć gołym okiem np. sypiąc magiczną sól na membranę bębenka lub głośnika.

Dźwięk, o czym przekonali się odkrywcy można też poczuć. To wibracje, które są przyjemne lub nie. Maluchy na początku trochę się bały tych wibracji. Jednak szybko przekonały się, że świat dźwięków jest fascynujący. Można je usłyszeć i poczuć we własnym ciele. Łyżka na nitce przyłożona do ucha zabrzmiała donośnie niczym dzwon. Wibrujący kamerton to antenka, która  na głowie lub przy zębach dziecka  powodowała, że tajemnicze  dla innych dźwięki  były  doskonale słyszalne dla badającego. Maluchy były oczarowane „znikaniem dźwięków”  w pojemniku, z którego wypompowywano powietrze.

Mali badacze próbowali sami wytwarzać dźwięki. Rozpoznawali z wykorzystaniem niezwykłych urządzeń, skąd dochodzi dźwięk i jaką może mieć siłę. Młodzi naukowcy szybko  odkryli, że istnieje cos takiego jak hałas, który jest męczący i  szkodliwy dla zdrowia człowieka. Dzieciaki mogły się przekonać, że ich połączone głosy mają siłę, czyli natężenie startującego odrzutowca. Zbadano to specjalnym przyrządem- decybelomierzem, który trochę przypominał elektroniczny termometr.

Warsztaty z Akademią Młodych Naukowców zachęciły przedszkolaki do poszukiwania dźwięków w otoczeniu. Jak to dobrze, że na Ziemi jest powietrze, które roznosi wszystkie fascynujące dźwięki, a mali badacze mogą je odkrywać.

Komentarze