Karnwawałowe eksperymentowanie

Powrót

Karnawał to czas zabaw. Dzieciaki z Klubu Młodych Odkrywców uwielbiają tańczyć, ale zaraz dociekają jaka powierzchnia do tańca lepsza, dlaczego człowiek tak się mocno w tańcu „grzeje”, sprawdzają czy muzykę wszędzie słychać tak samo. Po prostu uwielbiają stawiać hipotezy i je sprawdzać.

Klub Młodych Odkrywców w Przedszkolu Miejskim nr 8 w Chełmie należy do międzynarodowej sieci klubów utworzonej przez Centrum Nauki Kopernik. Klubowicze – dzieci 4-6- letnie, chętnie poznają otaczające ich zjawiska samodzielnie odkrywając, badając, eksperymentując.

Powietrze, woda, minerały, wydarzenia z dziejów Ziemi powoli zdradzają im swoje tajemnice. Do wspólnego eksperymentowania zaprosiły nawet babcie i dziadków. Same zaprezentowały  „chemiczne jojo”, „mieszankę wybuchową”, „magiczną kamerę”  i  „szaszłykowe balony”. Wyczarowały „tęczę” zakraplając sok z kapusty na różne substancje. Każda babcia otrzymała filiżankę herbaty parzoną z pomocą balonika i suszarki. Dziadek sprawdzał,  co to jest częstotliwość drgań i ożywiał  „pchełki” w plastikowym pojemniku. Na koniec wszyscy odkryli sekret śniegowego płatka. Każdy  miał okazję  stworzyć  własną gwiazdkę, oczywiście niepowtarzalną  i wyjątkową.

Wszyscy uczestnicy „karnawałowych eksperymentów”  byli zachwyceni wspólną  zabawą i zapowiedzieli, że to nie koniec eksperymentowania juniorów i seniorów. Panie, które opiekują się klubem: Basia, Ewa i Ela pomagają dzieciakom z KMO „prowadzić  badania” . Czasami zapraszają  bardzo mądrych ekspertów, którzy mają ciekawe zestawy akcesoriów bardzo drogich i niezwykłych. Dzieci już kilkakrotnie brały udział w warsztatach z robotyki organizowanych przez „Małego inżyniera”. Niedawno gościły Akademię Młodych Naukowców , która  przeprowadziła zajęcia z „suchym lodem” wytwarzanym z dwutlenku węgla. Ten gaz okazał się tak fascynujący, że nawet maluchy odłożyły swoje  przytulanki i chętnie pomagały w sprawdzaniu „co ten  lód potrafi”. A potrafi bardzo wiele. Okazało się, że wrzucony do kieliszka pięknie gra, nie topi się choć go ubywa, jest tak lodowaty jak z Antarktydy. Zalany ciepłą wodą  „dymi” i pachnie wodą mineralną. Potrafi zgasić nawet największy płomień i sprawia, że bańki mydlane odbijają się od podłogi jak piłki lub pływają.

Przed Odkrywcami mnóstwo eksperymentów, które będą mogli zaprezentować wkrótce na
I Regionalnym Festiwalu KMO i Festiwalu Przedszkolnym Talentów. Wśród nich  na pewno ukrywa się kolejny Einstein.

Komentarze