Tranzyt Merkurego

Powrót

Przejście Merkurego przed tarczą Słońca to najważniejsze zjawisko astronomiczne 2016 roku i świetna okazja, by lepiej zrozumieć nasz Układ Słoneczny. Zamiast siedzieć w szkole, warto wpaść z uczniami na wspólne obserwacje do Nieba Kopernika.

Trzy ciała niebieskie - Słońce, Merkury i Ziemia ustawią się w jednej linii prostej. Dzięki temu z Ziemi będziemy mogli zaobserwować przemieszczanie się najmniejszej planety Układu Słonecznego przed tarczą naszej gwiazdy dziennej.

To niecodzienne zjawisko mogliśmy ostatni raz obserwować w całości z Polski w 2003 roku. W 2006 nadarzyła się kolejna okazja, z naszego kraju udało się dostrzec tylko część tego kosmicznego wydarzenia.

Podczas wspólnych obserwacji 9 maja prześledzimy ponad 90% tranzytu Merkurego. Podczas śledzenia jego wędrówki przed tarczą Słońca będziemy mogli lepiej zrozumieć jak działa nasz Układ Słoneczny, nauczyć się metod obserwacji nieba, dowiedzieć się sporo o najmniejszej spośród planet i poznać tranzyty w odległych częściach naszej galaktyki.

W czasie obserwacji każdy będzie miał szansę popatrzeć na niecodzienne zjawisko przez jeden z licznych teleskopów.

 

Impreza obserwacyjna Tranzyt Merkurego w Niebie Kopernika

Termin: 9 maja 2016 od 12:30 do 20:00

Miejsce: Park Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik

WSTĘP WOLNY

 

Szczegółowy program imprezy:

12:30 - rozpoczęcie obserwacji

13:11 - Pierwszy kontakt - początek zjawiska tranzytu
13:15 - Drugi kontakt

13:30 - 14:30 - Jak bezpiecznie obserwować Słońce
Rozmowa z Przemysławem Żołądkiem z firmy Delta Optical, podczas której dowiecie się jak bezpiecznie przeprowadzać obserwacje naszej gwiazdy dziennej. Zapoznamy się z różnymi teleskopami i technikami obserwacyjnymi.

14:30 - 15:30 - PRZERWA
W trakcie przerwy jeste ciągła możliwość obserwacji Słońca przez teleskopy w Parku Odkrywców.

15:30 - 16:30 - Co Ty wiesz o Merkurym?
Rozmowa z Maciejem Mickiewiczem i Kszysztofem Kanawką z portalu Kosmonata.net o stanie wiedzy na temat najmniejszej planety Układu Słonecznego. Przyjrzymy się bliżej historii trudnych badań Merkurego.

16:30 - 18:00 - PRZERWA
W trakcie przerwy jest ciągła możliwość obserwacji Słońca przez teleskopy w Parku Odkrywców.

18:00 - 19:00 - Tranzyt a exoplanety
Spotkanie z dr Mileną Ratajcza z Uniwesytetu Wrocławskiego. Dowiecie się z niego jaki związek ma obserwowany tranzyt Merkurego z odkrywaniem planet pozasłonecznych i jak wyglądają Polskie badania tych odległych światów.

20:12 - Zachód Słońca - koniec obserwacji