Czym jest program Badacz Wody?
Badacz Wody jest atrakcyjnym i inspirującym programem edukacyjnym, który daje tysiącom uczniów na całym świecie możliwość przeprowadzenia wspólnych działań związanych z wodą na rzecz swoich szkół i lokalnych społeczności. Kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Wszelka aktywność i działalność poszczególnych szkół/grup skupia się wokół portalu edukacyjnego - http://www.badaczwody.pl/polska. Uczestnicy poprzez stronę internetową inicjują tzw. misje badawcze, pobierają materiały edukacyjne i realizują wyzwania. Aktywności w ramach programu mogą być prowadzone w szkole, w domu (np. 'rzuć wyzwanie rodzinie') czy na zewnątrz (np. 'szkolny ogródek, badamy miejscowe zbiorniki wodne itp).
Każda misja ma parę etapów i zadań do wykonania, za każdą aktywność dostaje się odpowiednią ilość punktów. Pod koniec roku szkolnego typujemy 5 szkół, które dostają dofinansowanie na przeprowadzenie tzw. festiwalu wodnego. Festiwal ma postać festynu/targów gdzie dzieci prezentują to, co zrobiły w projekcie lub wymyślają do tego dodatkowe gry i zabawy. Szkoły najczęściej łączą festiwale wodne z dniami danej miejscowości lub inna tego typu okolicznościami, aby połączyć pracę dzieci z zaangażowaniem społeczności lokalnej itp.
Program Badacz Wody jest całkowicie finansowany i wspierany w 11 krajach. Jest darmowy dla wszystkich uczestniczących w nim szkół. Najlepsze zespoły badaczy wody mają szansę na reprezentowanie swojego kraju w międzynarodowej ceremonii wręczenia nagród – w 2015 roku jest to Mediolan. W 2016 roku będzie to Londyn.
Co zdobywają badacze wody?
Program Badacz Wody wspiera uczniów w wieku od 8 do 14 lat w prowadzonej przez nich misji ratowania zasobów wodnych naszej planety. Badacze wody mają możliwość:
- Wykonywania wyzwań związanych z wodą i głównymi problemami dotyczącymi wody
- Współpracy z innymi uczniami na całym świecie
- Organizowania lokalnych wodnych festiwali i otrzymania punktów oraz nagród
- Stworzenia zasobów wiedzy i umiejętności, którymi będzie się można dzielić
Jakie będą efekty programu Badacz Wody?
Zanim ten dwuletni program się zakończy we wrześniu 2016 r. przyniesie on m.in. następujące korzyści:
- 1400 szkół zgłosi swoje zespoły badaczy wody
- 9000 badaczy wody zostanie przeszkolonych
- 90 000 uczniów będzie bardziej świadomych problemów dotyczących wody
- 475 000 uczniów i członków lokalnej społeczności zaangażuje się w program
- 240 000 m3 wody zostanie zaoszczędzonych, czyli równowartość 95 basenów olimpijskich
zapraszamy też na facebooka Fundacji i Programu.