KMO na konferencji Liderzy Innowacyjnej Edukacji w Tibilisi

Powrót

Dnia 10 lutego odbyła się w Tibilisi konferencja podsumowująca projekt Lokalni Liderzy Innowacyjnej Edukacji. W ramach spotkania odbyło się 6 warsztatów, prowadzonych przez międzynarodowy zespół trenerów z 5 krajów. Siedemdziesięciu gruzińskich nauczycieli mogło wybrać 2 warsztaty z sześciu następujących:  stosowanie filmów podczas lekcji, wprowadzanie elementów gier i symulacji podczas zajęć, sztuka wizualizacji podczas lekcji, metody aktywizacji uczniów oraz szkolenie dotyczące Klubu Młodego Odkrywcy

Warsztat o KMO prowadzony był przez trenera Centrum Nauki Kopernik: Matyldę Wielanier. Nauczyciele uczestniczący w nim, podzieleni na grupy, podczas dwóch godzin, samodzielnie wykonywali proste doświadczenia. Jedyną trudnością było bardzo duże  zróżnicowanie tej grupy. Znaleźli się w niej doświadczeni pedagodzy, którzy od lat prowadzą Kluby Młodego Odkrywcy w swoich  szkołach oraz tacy którzy o klubach  wiedzieli niewiele. Część nauczycieli wzięła  także udział we wcześniejszych  szkolenia organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik w Polsce i w Gruzji. Sytuacja ta stwarzała trudność w dostosowaniu poziomu prowadzenia tych warsztatów.

Dlatego scenariusz został tak opracowany, by proponowane doświadczenia były proste ale nieznane. W związku z tym, zrobiony został granatowy kisiel i mieszanka wybuchowa;  wyznaczono liczbę Pi, a na zakończenie odbył się konkurs na największy balon. W podsumowaniu nauczyciele znajdowali cechy różniące eksperyment w KMO od tradycyjnego eksperymentu przeprowadzanego w szkole.

Następnego dnia odbyła się wizyta trenera CNK w Klubie Młodego Odkrywcy w szkole w Rustawi. Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, wykonywali i pokazywali opracowane przez siebie eksperymenty. Na to spotkanie zostali  także zaproszeni gruzińscy nauczyciele z innych szkół tego miasta. Ostatnie doświadczenie przeprowadził wysłannik CNK. Polegało on na zbadaniu różnicy w szybkości postrzegania barw i kształtów u obydwu płci.