Centrum Nauki Kopernik nawiązało współpracę z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży. W ramach kooperacji zapraszamy 20 opiekunów KMO do wzięcia udziału w organizowanej przez PNWM konferencji Laboratorium Wymiany, która odbędzie się w Berlinie w dniach 6-7 listopada 2017. CNK będzie oficjalnym partnerem wydarzenia.
Udział w imprezie to okazja do nawiązania kontaktów z nauczycielami niemieckimi, które umożliwią organizację wymiany młodzieży oraz wspólną realizację wielotematycznych projektów. W ramach konferencji podczas wykładów i warsztatów będą poruszane nie tylko tematy dotyczące wymiany młodzieży, ale też STEM czy dialogu w sprawie wspólnej historii obu krajów.
Zobacz pełny program konferencji
Zapisy na konferencję i warunki udziału
Zaproszenie kierowane jest do 20 aktywnych opiekunów KMO z dotychczasowych gimnazjów i liceów zainteresowanych współpracą oraz wymianą młodzieży ze szkołami z Niemiec. Oferta wymiany adresowana jest do uczniów powyżej 12 roku życia. Do udziału w imprezie należy rejestrować się do 11 września poprzez formularz na stronie www.austausch-laboratorium.pnwm.org.
W pierwszej kolejności zapraszamy opiekunów KMO, którzy działają przynajmniej 3 lata, brali udział w przynajmniej jednym Forum KMO w CNK i byli na przynajmniej jednym KMO w Centrum. Dodatkowym atutem będzie nauczanie języka niemieckiego w szkole, w której działa klub, jako pierwszego języka.
Koszt udziału w konferencji to 120 zł. W jego ramach organizator zapewnia:
- nocleg w pokoju jednoosobowym (hotel 3 minuty od miejsca konferencji),
- pełne wyżywienie,
- ubezpieczenie na czas konferencji,
- program oraz materiały konferencyjne,
- tłumaczenie symultaniczne (polsko-niemieckie i niemiecko-polskie),
- dofinansowanie kosztów podróży (maksymalnie do wysokości stawki zryczałtowanej 40 gr/km w jedna stronę – np. jeśli odległość od miejscowości zamieszkania do Berlina wynosi 500 km, maksymalny koszt zwrotu wynosi 500km x 0,40 gr).
W konferencji uczestniczyć mogą jedynie opiekunowie zarejestrowani na portalu kmo.org.pl.
O Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży ma status organizacji międzynarodowej. Powołana została w 1991 roku przez rządy Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. Jest utrzymywana ze składek członkowskich Polski i Niemiec. Celem organizacji jest dofinansowywanie i merytoryczne wsparcie spotkań młodych Polaków i Niemców. W ramach dotowanych przez nią projektów wzięło udział już 2,7 mln osób z obu krajów. Organizacja wydaje również publikacje oraz oferuje konferencje, szkolenia i inne programy dla organizatorów spotkań młodzieży.
Więcej na temat działalności PNWM na stronie www.pnwm.org.