Mistrzowie KMO

Powrót

Najbardziej innowacyjni i kreatywni spośród opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy zostali nagrodzeni przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Pięcioro “Mistrzów KMO” ma być inspiracją i punktem odniesienia dla swoich kolegów nauczycieli, którzy już angażują się w program KMO oraz dla tych, którzy poszukują nowych idei i dróg rozwoju dla swoich uczniów i  dla siebie.

W działalność Klubów Młodego Odkrywcy angażują się opiekunowie KMO otwarci na innowacje, gotowi oddać inicjatywę w ręce dzieci i młodzieży, potrafiący stymulować uczniów do samodzielnego stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Kluby działają na wszystkich poziomach edukacji. Laureatka głównej nagrody  Barbara Foryt, opiekuje się klubem przedszkolaków “Pchełki” w Chełmie. Należy do niego około pięćdziesięciorga dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Opiekunka klubu otrzymała nagrodę za stworzenie sprawnie działającej sieci współpracy klubów z przedszkoli. “Pchełki”, które stanowią centrum tej sieci, angażują się ponadto we współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, lokalnymi władzami i szkołami. Klub bierze udział w piknikach i festiwalach nauki, gości warsztaty dla nauczycieli, organizuje konkurs przedszkolnych talentów. Bardzo szybko się okazało, że przedszkola to optymalne miejsce dla KMO. Nie ma problemu ze sprzątaniem, bo woźne posprzątają. Nie ma problemu z dzwonkami, bo nie ma dzwonków. A poza tym wszystkim dzieciakom się chce - mówi Barbara Foryt. Jak podkreśla, entuzjazm dzieci daje nauczycielom napęd i dodatkowy zapał, który udziela się z kolei następnym osobom - partnerom, których klub zaprasza do współpracy. Zaraźliwa pasja pozwoliła opiekunce “Pchełek” pozyskać sponsora nowego projektu edukacyjnego, znaleźć wielu prelegentów na warsztaty i zainspirować rosnącą rzeszę animatorów, chcących organizować podobne kluby w swoich przedszkolach.

Wyróżnieni w konkursie Władysław Broszko i Janina Karwowska opiekują się klubem w gimnazjum w Międzylesiu pod Kłodzkiem. Otrzymali wyróżnienie za imponującą działalność w zakresie pozyskiwanie partnerstw w społeczności lokalnej. Współpracują z Uniwersytetem Wrocławskim, Politechniką Wrocławską, fundacjami, urzędami, innymi KMO w Polsce i zagranicą, strażą pożarną, nadleśnictwem i wszystkimi, którzy mają coś ciekawego do zaoferowania. Pierwszym obszarem naszej działalności jest praca w klubie. Prowadzimy eksperymenty, szukamy ciekawych zagadnień. Głównie robi to młodzież, ale nie tylko, my również podrzucamy im pomysły - mówi Janina Karwowska. W tej działalności mieści się też organizowanie pikników, pokazów naukowych, popularyzacja wiedzy, we współpracy z lokalnym samorządem i firmami. Drugi obszar, to poszerzanie horyzontów. Opiekunom zależy, aby młodzież z małej miejscowości poznała atmosferę dużego miasta akademickiego. Nasze najbliższe to Wrocław. Jedziemy tam, odwiedzamy uniwersytet, politechnikę. Nasze dzieci widzą tam ludzi mądrych, wykształconych, patrzą jak oni pracują - opowiada opiekunka klubu. Dzięki temu, jak mówi, budzą się w młodych ludziach aspiracje. Bliższe poznanie tego świata oswaja z nim młodzież, daje odwagę i poczucie, że kariera akademicka jest realną opcją. Trzecią formą działania, którą wymienia, jest zapraszanie ludzi z zewnątrz do Międzylesia: Po prostu zawsze, kiedy gdzieś jesteśmy, np. na festiwalu nauki, zaczepiamy ludzi: “Czy nie mogliby państwo do nas przyjechać? Oferujemy nocleg, śniadanie i obiad”. Gdy do gimnazjalistów przyjeżdża ktoś z tytułem naukowym i można z nim obcować przez dłuższy czas, opiekując się nim i goszcząc go, znika dystans i skrępowanie. W takiej atmosferze przekazywanie wiedzy przebiega prościej, bardziej naturalnie, łatwiej zadać pytanie lub przedstawić własne wnioski. Według opiekunów klubu w Międzylesiu, formuła KMO - czyli działanie, oglądanie, poznawanie na własne oczy, wymusza właśnie taki sposób postępowania. Efektem jest to, że te trzy płaszczyzny działania uzupełniają się wzajemnie.

Dodatkowe wyróżnienie zdobyły opiekunki Klubu Młodego Odkrywcy w Korfantowie (woj. opolskie) Jolanta Flakowska i Marzena Zawadzka-Maćków za włączenie metody KMO w system rozwoju kompetencji nauczycieli we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.  Gimnazjalne kluby: “Szperacze” i “Trzaśnięte probówki” mają w swoim credo zasadę: “Nie wahamy się edukować nauczycieli”. Praktyczną realizacją tej zasady były np. warsztaty w ramach konferencji metodycznej, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. W spotkaniu brało udział 20 nauczycieli przyrody, biologii i chemii. Gwoździem programu były warsztaty poprowadzone przez uczniów dla nauczycieli. KMO „Trzaśnięte probówki” zaprosił do doświadczeń chemicznych, biologicznych, fizycznych i matematyczno-logicznych. Na dziesięciu naukowych stanowiskach odbyła się ciekawa wymiana doświadczeń, która mamy nadzieję zaowocuje, zarówno w przypadku młodzieży, jak i ciała pedagogicznego. Spora część naszego działania została opisana i sfotografowana. O naszych osiągnięciach pisała lokalna prasa - wyjaśnia Jolanta Flakowska.

Nagrody w konkursie „Mistrzowie KMO” organizowanym przez CNK wraz z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności – partnerem Programu Klub Młodego Odkrywcy, zostały wręczone podczas V Forum KMO. Celem konkursu  jest promocja dobrych praktyk w prowadzeniu Klubów Młodego Odkrywcy oraz nagłaśnianie wartościowych postaw i działań, prowadzących do aktywizacji dzieci i młodzieży, należących do Klubów Młodego Odkrywcy a także promocja działań Klubów angażujących społeczność lokalną. Wartość nagrody głównej wyniosła 4,5 tys. zł, zaś kwota nagrody dla każdego z wyróżnień wyniosła 2250 zł. Uzyskane środki finansowe laureaci mogą przeznaczyć zarówno na kontynuację lub realizację nowych inicjatyw przez Kluby, jak też na działania służące indywidualnemu rozwojowi zawodowemu.