Klub Młodego Odkrywcy to program, który łączy dzieci, młodzież i opiekunów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Gruzji. Każdy z ponad 700 klubów jest miejscem, w którym uczniowie rozwiązują problemy i kształtują krytyczne myślenie poprzez samodzielne eksperymentowanie oraz realizację projektów badawczych.
Organizowane co roku Forum to najważniejsze dwa dni w kalendarzu programu KMO oraz okazja do spotkania środowiska edukatorów (opiekunów KMO, nauczycieli, rodziców) z naukowcami oraz przedstawicielami instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji. Wierzymy, że udział w konferencji także w tym roku będzie dla uczestników i organizatorów okazją do dyskusji, wymiany opinii i doświadczeń, a przede wszystkim umożliwi nawiązanie współpracy.
W tym roku zwrócimy szczególną uwagę na społeczną rolę działalności klubów. Zastanowimy się, czy kluby zmieniają tylko samych klubowiczów oraz model pracy zaangażowanych w nich nauczycieli – czy też ich wpływ jest szerszy: czy kluby zmieniają świat wokół siebie? Przedstawimy dotychczas zrealizowane projekty na poparcie tej tezy oraz przeprowadzimy warsztaty, wspierające opiekunów w rozwijaniu lokalnego zaangażowania ich klubów. Przyjrzymy się, w jaki sposób kluby angażują lokalne społeczności oraz co się dzieje wokół zainicjowanych podczas zeszłorocznego Forum projektów badawczych.
Już teraz przedstawiamy kluby i projekty, których działania pełnia ważną rolę nie tylko edukacyjną ale społeczną. Na Forum będzie okazja do rozmowy z opiekunami tych klubów, m.in. podczas tzw. „Minutek”:
- Nie świeć, nie śmieć – projekt badawczy KMO 112, który dzięki obserwacjom astronomicznym nieba wpłynął na postawy ekologiczne całej miejscowości Samostrzel
- Piknik Naukowy w Radomyśli – wspólny piknik wielu klubów KMO, otwarty dla społeczności lokalnej, z udziałem przedstawicieli władz
- KMO „Kreatywni” – przedstawienie, które zachęcało społeczność szkolną do segregacji odpadów podczas Dnia Ziemi
- KMO „Eureka” w Wieliszewie – klub, który wspiera dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. KMO Eureka jest dowodem na wartość terapeutyczną wspólnego eksperymentowania
- KMO przy stowarzyszeniu „Orbita – szereg działań, łączących osoby zainteresowane astronomią
Podczas Forum zapoznamy uczestników z nowym pudełkiem edukacyjnym „Konstruktorzy marzeń”, które powstało we współpracy z firmą Boeing. Pudełko stworzyliśmy z myślą o opiekunach KMO, dla których będzie to narzędzie pracy. Będzie ono rozwijać u uczniów kompetencje pracy projektowej i rozwiązywania problemów, a u nauczycieli – nowatorskie metody pracy w charakterze mentora. Całość przemawia do wyobraźni nie tylko uczniów, kochających konstruowanie, ale też do wszystkich tych, którzy marzą o lataniu lub – całkiem zwyczajnie – chcą zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą powietrza jako żywiołu.
Gościem specjalnym będzie Seema Bansal z The Boston Consulting Group. Seema zajmuje się doradztwem w obszarach: edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa żywności, równouprawnienia finansowego i zarządczego. Ma bogate doświadczenie zarówno w zakresie kształtowania polityki, jak i wdrażaniu oddolnych zmian w systemach publicznych.
Jak mówi Seema: „Potencjał jest równo rozdzielony między ludźmi, okazja by go rozwinąć – nie.” Podczas wykładu na Forum KMO Seema zaprosi uczestników, by wspólnie zastanowili się, jaką każdy z nich może odegrać rolę w tworzeniu okazji dla rozwoju dla wszystkich uczniów.
Wystąpienie Seemy Bansal na konferencji TED, „Jak naprawić zepsuty system edukacji – bez pieniędzy”.