Ogródek z buta

  • Data dodania: 26.02.2015
  • Czas trwania: 3 ?
  • Dziedzina: Biologia , Terenowe
Ocena: 0

Składniki

ziemia ogrodowa/do kwiatów
płaskie naczynie (kuweta, większy pojemnik po lodach)
taca lub miska
przezroczysta folia

Przebieg

1. Jesienią lub zimą w wilgotny dzień załóż buty o wyraźnym bieżniku na podeszwie i przejdź się na spacer po łące, polach, dzikim parku lub innym terenie o urozmaiconej roślinności. Chodzi o to, by do podeszwy przykleiło się jak najwięcej błota.
2. Nad miską lub tacą zeskrob lub zmyj błoto z podeszwy. Możesz użyć nieco wody. Starannie zbierz to, co zeskrobałeś.
3. Ziemię ogrodową (nie błoto z butów!) podgrzej w piekarniku w temperaturze 150 stopni ok. pół godziny. Potem ją przestudź i wsyp do płaskiego naczynia.
4. Zeskrobane z butów błoto wymieszane z wodą wlej do naczynia z podgrzaną ziemią tak, by ziemia była wyraźnie wilgotna. Gdyby było za sucho, dolej czystej wody. Naczynie przykryj szczelnie przezroczystą folią i postaw w ciepłym miejscu (np. na parapecie).
5. Po 2-3 tygodniach sprawdź, co się stało.

ZRÓB TO INACZEJ
- Wykonaj doświadczenie w różnych porach roku, porównaj wyniki. - Wykonaj równocześnie doświadczenie w innych pojemnikach, po spacerze w różnych miejscach (las, łąka, park, pole), porównaj wyniki. - Wykonaj równocześnie doświadczenie w drugim pojemniku, używając ziemi która nie była uprzednio podgrzewana. Porównaj wyniki.
- Wykonaj równocześnie doświadczenie w drugim pojemniku, podgrzewając wcześniej nie tylko ziemię, ale także zeskrobane z butów błoto. Porównaj wyniki.

Pytania
  1. Co wyrosło w pojemniku?
  2. W jaki sposób rośliny „podróżują”? Czy znasz inne sposoby?
  3. Po co podgrzewałeś ziemię? Co by się stało, gdybyś jej nie podgrzewał?
Słowa kluczowe

nasiona, ziemia, kiełkowanie, rozprzestrzenianie roślin, roślina, zbiorowisko roślinne

Komentarze