Gdzie jest słońce?

  • Data dodania: 08.02.2014
  • Czas trwania: 3 ?
  • Dziedzina: Terenowe , Terenowe , Terenowe
Ocena: 0

Składniki

prosty kij
szpadel
ew. aparat fotograficzny

Przebieg

Znajdź wolną przestrzeń, gdzie dostęp padających bezpośrednio promieni słonecznych nie będzie utrudniony. Teren powinien być płaski.
Zamocuj kij prostopadle do podłoża. Możesz go wbić lub wkopać – ważne aby był stabilny. Warto oznaczyć teren doświadczenia, aby nikt nie przewrócił kija.
Poczekaj na godzinę 12 i zaznacz długość cienia przez niego rzucanego.
Powtórz obserwacje codziennie, co najmniej przez 2 tygodnie, dokładnie o tej samej godzinie. Za każdym razem zaznaczaj koniec cienia rzucanego przez gnomon. Zwróć uwagę na to aby sposób oznaczenia był trwały i przetrwał zmiany atmosferyczne w ciągu tych dwóch tygodni.

Zrób to inaczej

Zamiast umieszczać kij w terenie możesz przymocować go do deseczki – wtedy obserwacje będziesz mógł przeprowadzić w każdym miejscu gdzie spotkasz słońce. Zwróć tylko uwagę, aby deseczka leżała na płaskim podłożu, codziennie dokładnie w tej samej pozycji.
To zadanie dla bardzo cierpliwych: znajdź miejsce, z którego dobrze widać słońce o godzinie 12. Sfotografuj tarczę słońca nad horyzontem w samo południe. Taką fotografię powtarzaj co miesiąc z dokładnie tego samego miejsca. Po roku ułóż wszystkie zdjęcia chronologicznie obok siebie. Jak zmieniała się wędrówka słońca po niebie?
Zajrzyj do scenariusza „Prosty zegar słoneczny”.

Pytania
  1. Co przez te 2 tygodnie zadziało się z cieniem rzucanym przez gnomon?
  2. Od czego to może zależeć?
  3. Czy gdybyśmy obserwacje prowadzili przez cały rok to cień cały czas zachowywałby się tak samo?
Słowa kluczowe

ruch słońca, gnomon, czas

Komentarze