Składniki
suszarka do włosów i dostęp do zasilania sieciowego (gniazdka)
dwa worki na śmieci (możliwie małe, wykonane z lekkiego, cienkiego plastiku)
taśma klejąca
Przebieg
1. Dwa worki sklej tak, jak pokazano na rysunku. Zostaw niesklejoną dziurę takiej wielkości, by wylot suszarki bez problemu w nią wchodził.
2. Umieść wylot suszarki w dziurze i włącz suszarkę. Niech druga osoba przytrzymuje worki. Ustaw nawiew gorącego powietrza. Najpierw na małą moc, później – na dużą. Poruszaj ostrożnie suszarką w workach tak, by ogrzała ona całą przestrzeń w workach. Uważaj, by nie nagrzać zanadto worków i nie spalić suszarki. Gdy stwierdzicie, że powietrze w workach jest już wystarczająco gorące, wyłącz suszarkę, druga osoba niech wypuści z rąk worki i obserwujcie, co się dzieje.
ZRÓB TO INACZEJ
- spróbuj wykonać podobny eksperyment z innymi workami: mniejszymi, większymi, z innych materiałów. Czy efekt zawsze jest taki sam?
- wypełnij worek powietrzem i zaklej szczelnie dziurę. Podczas upalnego dnia zostaw go na działanie promieni słonecznych. Co się dzieje? Czy objętość powietrza w worku i jego kolor mają wpływ na przebieg doświadczenia?
Pytania
- Co się stało z workami, kiedy je wypuściliście z rąk?
- Jakie są przyczyny tego zjawiska?
- Co stało się następnie (po kilkunastu sekundach)? Jak zimne/ciepłe powietrze jest teraz w workach?
Słowa kluczowe
gorące powietrze, rozszerzalność termiczna gazów, zmiana gęstości gazów pod wpływem temperatury, prawo Archimedesa dla gazów, balon
Komentarze