Spacer po gwiazdach

  • Data dodania: 17.12.2014
  • Czas trwania: 2 ?
  • Dziedzina: Terenowe , Geografia , Fizyka
Ocena: 0

Składniki

lornetka
mapa nieba
aplikacja Star Chart (lub Google Sky Map)

Przebieg

Obserwacja I
1. Wyjdźcie na dwór w bezchmurny, zimowy wieczór. Niektóre gwiazdy i konstelacje, które będziecie oglądać widoczne są cały rok (Kasjopeja), inne jedynie jesienią i zimą (Andromeda, Orion, Syriusz). W obserwacji nieba pomocna będzie mapa nieba oraz (jeśli to możliwe) specjalnie do tego stworzone aplikacje na telefony takie jak Google Sky Maps lub Star Chart.
2. Patrząc mniej więcej na południe, poszukajcie gwiazd układających się w literę „W”, lub przypominających dwa trójkąty dotykające się wierzchołkami. Jest to gwiazdozbiór Kasjopei.
3. Jeden z wierzchołków Kasjopei (bardziej wysunięta gwiazda o nazwie Szedar), wskazuje galaktykę Andromedy (zwana inaczej M31). Żeby ją znaleźć, zmierzcie rozmiar większego trójkąta Kasjopei. Między Kasjopeją a galaktyką Andromedy, mieszczą się dwie takie odległości. Przy dobrej pogodzie Andromedę można zobaczyć używając zwykłej lornetki!
4. Galaktyka Andromedy znajduje się pośrodku gwiazdozbioru o tej samej nazwie. Zlokalizujcie wszystkie jej gwiazdy używając mapy lub aplikacji w telefonach.

Obserwacja II
1. Odnajdźcie trzy, bardzo jasne gwiazdy ułożone w jednej ukośnej linii. Jest to pas Oriona. Spróbujcie samodzielnie odnaleźć wszystkie gwiazdy tego gwiazdozbioru. Skorzystajcie z mapy i aplikacji w telefonach. Podpowiedź – Orion trzyma w rękach miecz i tarczę.
2. Przedłużając w lewo linię pasu Oriona natkniecie się na najjaśniejszy punkt na naszym niebie – Syriusza, który jest gwiazdą podwójną.
3. Poszukajcie na niebie innych konstelacji i spróbujcie odnaleźć planety naszego układu.

ZRÓB TO INACZEJ
- Patrząc w niebo, bez używania map i aplikacji, stwórzcie sami własne konstelacje. To dla Was twórczy moment!
- Spróbujcie znaleźć gwiazdę polarną. Skąd pochodzi jej nazwa?
- Stańcie na dużej przestrzeni i spójrzcie prosto nad siebie, nie skupiając wzroku na niczym konkretnym. Czy obraz, który widzicie jest „płaski”, czy bardziej przypomina kopułę ? Jeśli tak, to dlaczego?

Pytania
  1. W jaki sposób, można zapamiętywać lokalizację poszczególnych gwiazd i konstelacji na niebie? W jaki sposób się po niej „poruszać” bez użycia map czy aplikacji?
  2. Dlaczego gwiazdy świecą i migocą?
  3. Skąd pochodzą nazwy poszczególnych planet i gwiazdozbiorów?
Słowa kluczowe

astronomia, gwiazdy, konstelacje, gwiazdozbiory, niebo

Komentarze