Nie wszystkie sposoby na prowadzenie Klubu sprawdzą się w danym miejscu i czasie. Warto jednak przyjrzeć im się bliżej i wykorzystać to, co może być pomocne, opierając się na przetestowanych i sprawdzających się rozwiązaniach.
Oto kilka przykładowych pomysłów na organizację pracy Klubu:
- Najlepiej pracuje się z grupą liczącą do 10 osób (klubowicze).
- Klubowicze powinni być inicjatorami zajęć, podsuwającymi pomysły tematów na kolejne spotkania.
- Bardzo cenna jest wymiana doświadczeń pomiędzy Klubami.
- Warto prezentować działalność Klubu podczas lokalnych pikników, festynów lub innych wydarzeń z udziałem publiczności. To świetna okazja do podzielenia się pasją i osiągnięciami zarówno przez dzieci, jak i opiekunów.
- Nie znasz odpowiedzi? Sam poszukaj odpowiedzi w różnych źródłach! Jeśli to nie przynosi rezultatów, zapytaj innych.
- „Przemycaj” naukę poprzez zabawę.
- Zadawaj zagadki, np.: które drzewo w Polsce zrzuca korę? Do rozwiązania wykorzystuj Internet lub inne dostępne źródła – sprawdzaj ich wiarygodność.
- Rola opiekuna KMO polega na wymaganiu od klubowiczów nazywania tego, co w danej chwili robią. Nazwy są bardzo proste: OBSERWUJĘ, PYTAM, MYŚLĘ, ODKRYWAM, BADAM, DOKUMENTUJĘ.
- Opiekun KMO powinien być na końcu "łańcucha" dochodzenia do wiedzy, ale musi towarzyszyć klubowiczom podczas całego procesu rozwiązywania problemu i stymulować jego przebieg.
- Szukaj sponsorów wśród lokalnych przedsiębiorców. Zaproś ich do Klubu, pokaż czym się zajmujecie. Pomyśl o zorganizowaniu doświadczenia dla burmistrza, wójta, dyrektora szkoły, w ten sposób Was poznają.
- Warto zapraszać do współpracy stowarzyszenia finansowane przez samorządy.
Czy potraficie podać przykłady potwierdzające lub zaprzeczające powyższym punktom z listy? Czego na niej zabrakło?
Liczymy na Wasze zaangażowanie w uzupełnianie opisów dobrych praktyk!
Komentarze