W styczniu i w lutym swoją przygodą z projektem „Życie z elektrosmogiem?” rozpoczęły KMO Eksplorek z Sosnowca i KMO Atomówki i Robale z Warszawy, zaś w marcu chęć współpracy wyraziły jeszcze KMO Ciekawi Świata z 25 i KMO Poszukiwacze z 5 z Zabrza.
Każda z grup badaczy została na początek zaznajomiona z tematem. Podczas krótkiego wykładu/prezentacji klubowicze dowiedzieli się, czym jest pole elektromagnetyczne, skąd ono się bierze, co to jest elektrosmog i kiedy powstaje realne zagrożenie.
W każdym zespole badawczym zgodnie z instrukcją zbudowane zostały radiometry ze specjalnie przygotowanych i dostarczonych przez koordynatora projektu elementów. Klubowicze pod okiem opiekunów tworzyli cewkę na bazie kwadratu 10 x 10 cm, konstruowali podkładkę z kartonu, podłączali przewody do kostki stykowej, podpinali miernik uniwersalny i kalibrowali swoje przyrządy.
Po przetestowaniu urządzeń w szkole zespoły rozpoczęły badania. Ich wyniki zostaną zaprezentowane na spotkaniu podsumowującym projekt „Badacze KMO”, które odbędzie się 25 maja w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie.
Relacje przygotowała Małgorzata Szymura
„Życie z elektrosmogiem” jest jednym z trzech projektów, które zwyciężyły w konkursie Badacze KMO 2017. Kolejna edycja konkursu planowana jest na wrzesień 2018 roku.
Komentarze