"Czy żyjemy z elektrosmogiem?" czyli Badacze KMO w Kamerliku

Powrót

W grudniu 2017 r. w Klubie Młodego Odkrywcy "Kamerlik" z Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach, rozpoczęły się zmagania z projektem "Życie z elektrosmogiem?". Po krótkim wprowadzeniu do tematu zaczęliśmy planować pracę w zespole. Celem naszych badań był pomiar fal elektromagnetycznych urządzeń codziennego użytku. Chcąc zbadać ich obecność w naszym otoczeniu, trzeba było samodzielnie wykonać radiometr, czyli przyrząd do pomiarów zanieczyszczeń falami elektromagnetycznymi.

Konstrukcja radiometru jest bardzo prosta i tania. (gotowe urządzenie prezentujemy na zdjęciu)

  • Głowica urządzenia to cewka zawierająca 10 zwojów miedzianego drutu o średnicy 1mm, nawiniętych na kwadratowy korpus o wymiarach 10 x 10 cm.
  • Tak przygotowaną cewkę, możemy umieścić w obudowie, będącej zabezpieczeniem całości przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Półprzewodnikową diodę przylutowujemy do kostki stykowej.
  • Do końcówek drutu przyczepiamy kostkę elektryczną z diodą i krokodylki, dzięki którym możemy połączyć miernik uniwersalny z głowicą.

Z tak przygotowanym przyrządem pomiarowym mogliśmy rozpocząć badania. I tu zaczęła się najlepsza zabawa! Biegaliśmy z radiometrem po całej klasie, korytarzu i szkole, żeby sprawdzić, jak to działa, co emituje fale i gdzie wskazania miernika będą największe. Dzięki temu nauczyliśmy się jak obsługiwać nasz radiometr i jak go zorientować w pobliżu sprzętu RTV. Następnie ustaliliśmy co dokładnie chcemy zbadać i postawiliśmy sobie trzy zasadnicze pytania badawcze:

  • Jakie urządzenia w naszym domu emitują fale elektromagnetyczne?
  • Jak mocno natężenie fali elektromagnetycznej zależy od czasu pracy z urządzeniami elektrycznymi?
  • Czy natężenie promieniowanie elektromagnetycznego zależy od odległości od urządzenia?

Podzieliliśmy się na zespoły dwuosobowe i przystąpiliśmy do badań. Żeby odpowiedzieć na postawione pytania po kolei zabieraliśmy radiometr do domu, wykonywaliśmy pomiary, zbieraliśmy wyniki i analizowaliśmy je.

Dzięki tym badaniom doświadczyłyśmy niezaprzeczalnie, że fale elektromagnetyczne spotykamy na każdym kroku. Wyniki, które uzyskaliśmy jednoznacznie dowodzą, że przenikanie fal elektromagnetycznych przez ciało człowieka zależy od długości użytkowania przedmiotów emitujących fale elektromagnetyczne.

Projekt zwrócił naszą uwagę na problem zanieczyszczenia elektromagnetycznego (tzw. elektrosmogu) w otoczeniu i spowodował, że uświadomiliśmy sobie konieczność ograniczania pracy z urządzaniami elektrycznymi tj, komputer czy telewizor, gdyż to one najmocniej przyczyniają się do powstawania elektrosmogu w naszym domu.

Ale to jeszcze nie koniec naszego projektu, w kolejnych relacjach opowiemy jak z jego realizacją poradziły sobie inne KMO.

Relację przygotowała: Małgorzata Szymura

 

Życie z elektrosmogiem?” jest jednym z trzech projektów, które zwyciężyły w konkursie Badacze KMO 2017. Kolejna edycja konkursu planowana jest na wrzesień 2018 r. 

Komentarze