KMO to nie tylko miejsca, gdzie młodzi ludzie poznają świat, samodzielnie eksperymentując. Kluby wychodzą ze swoja praktyką do lokalnych społeczności, by zarazić je naukową pasją. Taka interakcja przynosi korzyści obu stronom.
KMO organizują otwarte dla wszystkich pikniki naukowe. Ich miejscem są najczęściej szkoły, gdzie pracują. Stałym elementem imprez są prezentacje wykonywanych na co dzień przez klubowiczów eksperymentów. Podczas pikniku przygotowanego przez gimnazjalne KMO "Niutonki" i "Atomki" w Kańczudze można było np. zobaczyć papier czerpany i tęczę w szklance. W trakcie wykonywanych doświadczeń goście pikników poznają procesy zachodzące w przyrodzie, a wykonujący je młodzi naukowcy ćwiczą swoje umiejętności komunikacyjne.
Organizowane przez KMO festiwale nie ograniczają się jednak do prezentacji na co dzień wykonywanych eksperymentów. Często są to imprezy przygotowywane z dużym rozmachem, do udziału w których kluby zapraszają prestiżowych partnerów. Nad piknikiem naukowym organizowanym przez gimnazjalny KMO Nucleus z Krakowa patronat objął Wydział Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w organizację włączyły się koła studenckie innych wydziałów najstarszej polskiej uczelni. Dzięki temu goście festiwalu mogli obejrzeć m.in. pokaz archeologiczny i zobaczyć pracę drukarki 3D.
Duże czy małe – organizowane przez KMO imprezy zawsze stanowią istotny wkład w animowanie życia społeczności, w których działają. Jeśli jesteście ciekawi większej liczby szczegółów, zachęcamy do zapoznania się z relacjami przygotowanymi przez organizatorów pikników – opiekunów KMO z Krakowa, Kańczugi, Chełma, Korfantowa i Samostrzela. Więcej relacji z festiwali KMO znajdziecie na naszej grupie facebookowej 'Opiekunowie KMO'.
Komentarze