W "Kalendarzu z lasu" 2011-2012 jest opisane ciekawe doświadczenie "Zabawy drewna z prądem". Wynik powinien być taki, że przez obwód z grafitem płynie prąd, a gdy zostaje on zastąpiony drewnem, prąd nie płynie. Na zajęciach nie zawsze to wychodziło, co mnie bardzo intrygowało
To znaczy przez obwód z drewnem prąd nigdy nie płynie, jednak różnie to jest z grafitem. Jakoś długo nie mogłam się z tym uporać, przestałam wykorzystywać to doświadczenie na zajęciach z uczniami. Ostatecznie w niedzielę postanowiłam rozwikłać zagadkę. Zajęło mi to 5 (słownie: pięć) minut. Wyświetliłam sobie informację w Wikipedii o ołówkach i wszystko stało się jasne, wkład z czystego grafitu ma tylko ołówek 9B:
„Twardość oraz odcień ołówka zależy od proporcji pomiędzy grafitem a kaolinem z nim zmieszanym. Im więcej grafitu, tym ciemniejszy oraz bardziej miękki jest ołówek. Większa ilość kaolinu sprawia, że ołówek jest twardszy i jaśniejszy.
Europejski system oznaczania twardości ołówków używa liter H (hard, twardy), F (firm, pewny) a B (black, czarny).
Reasumując, gdy uczniowie używali do doświadczenia ołówka z dużą ilością grafitu, żarówka się świeciła, gdy ołówek miał dużo kaolinu żarówka się nie świeciła. Sprawdziłam to z ołówkiem 9B i 8H – sprawdza się.
Hanna Będkowska, leśnik, edukator, autorka licznych publikacji, projektów, wystaw edukacyjnych. Autorka „Bloga Edukatora”
Komentarze