Tak o ambitnym projekcie piszą jego autorzy na swojej stronie inetnetowej:
"Dzięki projektowi GLORIA stworzyliśmy pierwszą na świecie tak rozległą sieć publicznie dostępnych teleskopów-robotów. Mamy nadzieję że pozwoli to każdemu planować, zbierać dane i brać aktywnych udział w projektach o naukowym znaczeniu, zgodnie z ideą nauki obywatelskiej. Projekt, rozpoczęty w październiku 2011 roku udostępnia w tej chwili 13 teleskopów, 5 w Hiszpanii, 3 w Chile, jeden w Argentynie, dwa w Republice Czeskiej po jednym w Republice Południowej Afryki i w Rosji. Kolejne teleskopy pojawią się z niedługim czasie.
Zarejestruj się lub, jeśli masz już konto, zaloguj się na naszym portalu użytkownika i rozpocznij naukową przygodę korzystając z 4 nocnych i 1 słonecznego zdalnie sterowanych teleskopów albo skorzystaj z możliwości zamówienia konkretnych obserwacji za pośrednictwem naszych teleskopów-robotów.
Skrót GLORIA oznacza „Global Robotic-telescopes Intelligent Array”. GLORIA będzie pierwszą darmową i ogólnego-dostępu siecią zautomatyzowanych teleskopów na świecie. Będzie działać w środowisku Web 2.0 gdzie użytkownicy mogą przeprowadzać badania astronomiczne poprzez obserwacje za pomocą zautomatyzowanych teleskopów, oraz/lub analizowanie danych które inni użytkownicy uzyskali za pomocą GLORIA, lub z innych darmowych baz danych, takich jak Europejskie Obserwatorium Wirtualne (http://www.euro-vo.org) "
więcej na:
http://gloria-project.eu/pl/