Globusowe ABC

  • Data dodania: 21.09.2016
  • Czas trwania: 2 ?
  • Dziedzina: Geografia
Ocena: 0

Składniki

- globus indukcyjny lub kula o jednolitym kolorze

- różnokolorowa kreda lub pisaki

- globus lub/i mapa świata

Przebieg

1. Spróbuj z pamięci narysować na globusie indukcyjnym znane Ci kontynenty. Porównaj rysunek z globusem tradycyjnym i sprawdź, jak wiernie udało Ci się odtworzyć obrysy kontynentów.

2. Przygotuj globus indukcyjny i kredę albo inną kulę w jednolitym kolorze (np. gumową piłkę) i pisak. Wyznacz kolejno następujące punkty i linie:

a. Zaznacz kropkami dwa punkty po przeciwległych stronach kuli. Ustaw kule tak, by jeden punkt znalazł się na górze i oznacz go N (północ). Dolny punkt oznacz literą S (południe). Jak te miejsca nazywają się w przypadku Ziemi?

b. Narysuj kilka południków, czyli najkrótszych linii łączących punkty N i S.

c. W połowie południka narysuj kropkę. Powtórz tę czynność przy każdym południku.

d. Połącz punkty w połowach południków jedna linią. Czy wiesz, jak się ona nazywa? Zauważ, że dzieli ona globus na dwie półkule: północną i południową. Wyróżnij tę linię innym kolorem kredy lub pisaka.

e. Napisz kredą lub pisakiem nazwy: półkula północna (w kierunku od równika do bieguna północnego) i półkula południowa (w kierunku od równika do bieguna południowego).

f. Na każdym południku narysuj kropkę w wybranym przez Ciebie miejscu między równikiem a biegunem północnym i między równikiem a biegunem południowym. Powtórz tę czynność na wszystkich południkach, pilnując, żeby na każdym południku kropka była w tej samej odległości od równika. Połącz jedną linią kropki na półkuli południowej, a druga linią kropki na półkuli północnej. Jak nazywają się te linie?

g. Jeden z południków wyróżnij kredą lub pisakiem innego koloru i napisz na nim „0 stopni”. Czy na Twoim globusie jest południk dokładnie po przeciwnej stronie południka 0 stopni? Jeśli nie, to narysuj go. Te dwa południki również dzielą globus na dwie półkule. Aby je podpisać, ustaw globus tak, by u góry znajdował się biegun północny (N), a na środku przed Tobą znalazł się kolorowy południk 0. Po prawej stronie południka napisz „półkula wschodnia”, a po lewej „półkula zachodnia”.

h. Porównaj swoje dzieło z globusem tradycyjnym i sprawdź, czy dobrze naniosłeś wszystkie oznaczenia. 3. Spróbuj teraz wrysować wybrany kontynent na swoim modelu. Czy jest to łatwiejsze, czy trudniejsze niż przy pierwszej próbie?

 

ZRÓB TO INACZEJ

Spróbuj określić, co można zwiedzić podróżując wzdłuż równoleżnika poszczególnych stopni (np. : 30) na półkuli północnej.

Pytania
  1. Po co na globusie narysowane są południki i równoleżniki?
  2. Czym jest siatka geograficzna, a czym kartograficzna?
Słowa kluczowe

globus indukcyjny, równik, równoleżnik, południk, biegun

Komentarze