Tytuł scenariusza: Wykrywacz kłamstw
Data dodania: 10.09.2014
Dziedzina: Społeczne
Składniki
minimum trzech uczestników
kartki papieru
długopisy
Przebieg
1. Dobierzcie się w grupy 3 osobowe. Jedna osoba będzie Gawędziarzem, druga Słuchaczem a trzecia Obserwatorem.
2. Gawędziarz będzie miał za zadanie opowiedzieć trzy historie lub wydarzenia ze swojego życia. Dwie z nich powinny być prawdziwe, jedna zaś – fałszywa, zmyślona. Te historie będzie opowiadał Słuchaczowi (w dowolnej kolejności).
3. Zadaniem Słuchacza będzie wysłuchanie wszystkich historii do końca i odgadnięcie, która z nich została zmyślona przez Gawędziarza.
4. Zadaniem Obserwatora będzie baczne przyglądanie się Gawędziarzowi i notowanie jego zachowania w czasie opowiadania wszystkich historii, jego gestów, tonu głosu i mowy ciała w poszczególnych momentach.
5. Na koniec opowiedzcie sobie nawzajem, o tym jak czuł się każdy z Was w czasie tego doświadczenia oraz, czy Słuchaczowi udało się odgadnąć fałszywą historię Gawędziarza. Obserwator zaś, powinien opowiedzieć o wszystkim, co zanotował i na ile jego obserwacje mogą być pomocne Słuchaczowi do wykrycia zmyślonej historii.
6. Zamieńcie się rolami i powtórzcie doświadczenie tyle razy, by każdy z Was pełnił każdą z ról.
ZRÓB TO INACZEJ
- wykonajcie to samo doświadczenie, lecz tym razem niech będzie dwóch Słuchaczy i jeden Gawędziarz (z pominięciem roli Obserwatora). Czy równie łatwo będzie Wam zaobserwować mowę ciała Gawędziarza? Czy będziecie w stanie wyłapać różnice w tonie głosu i mowie ciała Gawędziarza, gdy będzie opowiadał swoje historie?
Pytania
Po czym poznajemy, że ktoś kłamie lub zmyśla?
Czy wykrycie kłamstwa jest możliwe w rozmowie przez telefon? Dlaczego?
Czy wykrycie kłamstwa jest możliwe w komunikacji poprzez sms lub czaty internetowe? Dlaczego?
Słowa kluczowe
psychologia, psychologia społeczna, komunikacja interpersonalna, mowa ciała, komunikacja niewerbalna