Tytuł scenariusza: Serca zabiły im szybciej

Data dodania: 31.08.2016
Dziedzina: Biologia


Składniki

- stoper (jeden na grupę/parę, np. w telefonie komórkowym)

- pulsometr lub ciśnieniomierz elektroniczny z funkcją pomiaru tętna (przydatny zwłaszcza w przypadku prowadzenia doświadczenia z młodszymi dziećmi)

- plansze i modele prezentujące układ krążenia i budowę serca

- zdjęcia sportowców

- zdjęcia rozrusznika serca

- pokazowy (treningowy) automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED)


Przebieg

1. Podziel znajdujące się osoby na grupy (lub na pary), w których dokonasz pomiarów tętna w spoczynku i po prostym ćwiczeniu fizycznym. Zwróć uwagę, by wszyscy wykonywali te same ćwiczenia fizyczne, w tej samej liczbie powtórzeń i w zbliżonym tempie.

2. Każda grupa powinna u każdego z ćwiczących dokonać pomiaru tętna (np. za pomocą ciśnieniomierza) przed rozpoczęciem ćwiczenia, bezpośrednio po jego wykonaniu, oraz po 1, 2, 3 minutach od jego zakończenia (w zależności od liczby uczestników i dostępnego czasu można zwiększyć lub zmniejszyć liczbę pomiarów).

3. Zestaw wyniki wszystkich grup w widocznej dla wszystkich formie (tabela, wykres).

4. Omów wyniki na forum całej grupy. Jakie są widoczne podobieństwa i różnice w wynikach? Czy są widoczne jakieś zależności? Z czego one wynikają? Jaki jest średni wynik dla całej klasy i jakie są od niego odchylenia?

5. Bazując na przeprowadzonym doświadczeniu, omów z grupą mechanizmy regulujące pracę serca i zjawisko zmienności rytmu serca w różnych sytuacjach. Obejrzyj z innymi zdjęcia rozrusznika serca i wewnętrznego, wszczepialnego defibrylatora i porozmawiaj o ich funkcji. 6. Omów i zademonstruj co zrobić, gdy widzimy kogoś, u kogo mogło dojść do zatrzymania akcji serca.

 

ZRÓB TO INACZEJ

Spróbuj zbadać tętno bez urządzeń mechanicznych. Przyłóż dwa palce do tętnicy na nadgarstku i przez 15 sekund licz uderzenia, następnie pomnóż przez trzy. W ten sposób uzyskasz wynik tętna.


Pytania
Czy serce zawodowego sportowca bije w spoczynku szybciej, czy wolniej od serca amatora? Czy serce jest na prąd?
Czy można świadomie, bez wysiłku przyspieszyć częstotliwość uderzeń serca?
Co to jest rozrusznik serca (kardiowerter)? Jak działa defibrylator?

Słowa kluczowe
tętno spoczynkowe, wysiłkowe, komory i przedsionki serca, żyły, tętnice, wydolność serca, zawał serca