Tytuł scenariusza: Jesteś prawo czy lewooczny?

Data dodania: 27.01.2015
Dziedzina: Fizyka, Biologia


Składniki
kartka papieru
Przebieg
1. Wybierz dowolny, oddalony od Ciebie punkt. Może to być źródło światła, plamka na ścianie lub cokolwiek innego, co się nie porusza względem Ciebie.
2. Stań nieruchomo. Patrząc obojgiem oczu, wskaż palcem z wyprostowaną ręką wybrany punkt. Nie ruszając palcem, zamknij lewe oko, później je otwórz i zamknij prawe.
3. Kiedy widziany przez jedno oko obraz pokrywał się z obrazem widzianym przez oboje oczu? Gdy patrzyłeś lewym czy prawym okiem? Teraz już wiesz, które oko masz dominujące.
4. Zrób teraz dodatkowy eksperyment. Weź kartkę papieru i zwiń ją w rulon. Trzymając rulon lewą ręką, przyłóż go do lewego oka, jakbyś korzystał z lornetki. Obserwuj lewym okiem, co przez niego widzisz. Przyłóż teraz otwartą prawą dłoń do rulonu (mniej więcej w połowie jego długości) w taki sposób, by mieć ją naprzeciwko twarzy. Otwórz prawe oko i patrz teraz przez rulon obojgiem oczu. Co dostrzegasz?

ZRÓB TO INACZEJ
- Istnieje również prosty test na sprawdzenie dominującej nogi. Jeśli jednak przed wykonaniem testu zna się jego cel i zasady, wynik może być przekłamany. Ty już je znasz. Możesz więc jedynie sprawdzić, którą nogą kopie Ci się piłkę wygodniej. To też jest duża podpowiedź.
Aby sprawdzić nogę dominującą kolegi, wykonaj następujący test (pamiętaj, by nie uprzedzać go o celu tego testu!) - zwiń kartkę papieru w piłkę i połóż ją na podłodze. Poproś kolegę, żeby podszedł do niej i ją kopnął. Ta noga, którą kolega kopnął piłkę, to najprawdopodobniej jego noga dominująca.
Pytania
Które oko masz dominujące? Spodziewałeś się takiego wyniku? Jak myślisz, czy wada wzroku w konkretnym oku ma wpływ na to, które oko jest dominujące?
Jak powstaje w dodatkowym eksperymencie obserwowany obraz? Spójrz na swój nos najpierw lewym, a później prawym okiem. Co dostrzegasz?

Słowa kluczowe
oko dominujące